Na dniach pojawi się dokument dotyczący zarządzania majątkiem wspólnot zakonnych.
Stolica Apostolska opublikuje w najbliższych dniach dokument dotyczący zarządzania majątkiem wspólnot zakonnych. Poinformował o tym kard. João Braz de Aviz, prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Sam Papież polecił kongregacji zając się tym zagadnieniem. Wynika to z przemian, jakie następują w życiu konsekrowanym. Z jednej strony powstają nowe klasztory, pustelnie, wspólnoty, inne natomiast obumierają i pozostaje po nich majątek. Innym wyzwaniem są problemy z utrzymaniem szkół czy szpitali prowadzonych przez zakony. Wynika to między innymi z coraz trudniejszej współpracy z państwem. Brazylijski kardynał zapowiada, że jednym z głównych celów tego dokumentu będzie przywrócenie prymatu Ewangelii, a nie kapitalizmu w zarządzaniu zakonnym majątkiem.
Kard. Braz de Aviz zapowiada też reformy w innych obszarach życia konsekrowanego. Trwają prace nad dokumentem o wzajemnych relacjach między biskupami i zakonami. Na polecenie Papieża przygotowywany jest dokument o klasztorach klauzurowych. Do dziś bowiem kierują się one dokumentem, który powstał jeszcze przed Soborem.
Szef watykańskiej dykasterii przyznaje, że życie konsekrowane boryka się dziś z licznymi problemami. Przyznaje, że w okresie posoborowym popełniono błędy. Wyraża jednak przekonanie, że aktualne trudności nie prowadzą do śmierci, lecz oczyszczenia życia konsekrowanego. W jego przekonaniu całkowitej rewizji wymagają pojęcia władzy i posłuszeństwa. Nie można mieć bowiem autorytarnej wizji władzy. Zdaniem kard. Braza de Aviza rewizji wymagają też relacje między mężczyzną i kobietą. „Oddaliliśmy się w niewłaściwy sposób, tak że już się nie znamy i nie jesteśmy w stanie zintegrować wartości drugiej strony. Jesteśmy dwoma całkowicie odseparowanymi światami. Trzeba znaleźć wyższe światło, które pozwoli nam patrzeć w oczy, ale oczami Boga, w sposób piękniejszy, realniejszy, zgodnie z wytycznymi Kościoła” – mówi kard. Braz de Aviz, który sam, przypomnijmy, nie jest zakonnikiem, lecz należy do Ruchu Focolari.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.