- Prawdziwym skarbem dla Kościoła, narodu i dla każdej rodziny jest kobieta - żona, matka, siostra, która przyprowadza swoich bliskich do Boga, która własnym przykładem uczy ich Bożej miłości, która zawsze jest trzeźwa - mówi ks. Marek Dziewiecki.
Zanim 25 czerwca pielgrzymi wyruszyli na pątniczy szlak, uczestniczyli w Mszy św. w radomskiej katedrze, której przewodniczył bp Henryk Tomasik. W koncelebrze uczestniczył również bp Adam Odzimek, który był jednym z inicjatorów tej, wtedy pierwszej w Polsce, pielgrzymki w intencji trzeźwości.
– Data rozpoczęcia pielgrzymki nie jest przypadkowa. 25 czerwca 1976 roku miały miejsce w Radomiu robotnicze protesty. Ludzie wyszli wtedy na ulice, żeby upominać się o godność życia, o poszanowanie tej godności i o szczęście dla rodziny. I my też chcemy właśnie do tych wydarzeń nawiązywać. Nie chcemy przemocą zmieniać tego świata, ale poprzez modlitwę, pokutną pielgrzymkę walczyć o godność każdego człowieka, szczególnie troszcząc się o trzeźwość – mówił ks. Konrad Wójcik, dyrektor pielgrzymki, duszpasterz środowisk trzeźwościowych diecezji radomskiej.
W tym roku trud pielgrzymowania podjęło ponad 120 osób – dorośli, młodzież i dzieci. Najstarszy pielgrzym miał lat 86, a najmłodszy – 2,5 roku. Aby dotrzeć do sanktuarium NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, pokonali trasę o długości 130 km.
W czasie Mszy św. w sanktuarium pielgrzymi ofiarowali Niepokalanej intencje, które ze sobą przynieśli. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy Episkopacie Polski.
– Kończymy naszą pielgrzymkę i rekolekcje w drodze. To był czas refleksji i modlitwy. W refleksji pomagał nam ks. Marek Dziewiecki, głosząc konferencje, rozważając wspólnie z nami temat naszych rekolekcji: „Kochająca matka – zawsze trzeźwa”. Podkreślał on rolę kobiety w wychowaniu do trzeźwości. Mówił wiele o warunkach przebaczenia, by nasze pojednanie z Bogiem, drugim człowiekiem, z samym sobą było owocne. Jesteśmy bardzo wdzięczni za te konferencje, za te myśli. Jeden dzień szły z nami Siostry Służki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej z Mariówki. Podzieliły się swoim świadectwem modlitwy w intencji trzeźwości. Zachęcały do włączenia się w dzieło SOS, czyli Sercem Ogarnąć Serce. To wspólnota osób modlących się za trzeźwość, za osoby uzależnione. Wiele osób z naszej pielgrzymki włączyło się w to dzieło. Ufamy, że ta właśnie pielgrzymka, jako jubileuszowa, szczególnie wiązała się z Bożymi łaskami, że Pan Bóg tych łask udzieli i one będą owocować w codziennym życiu – powiedział ks. Wójcik.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Próbie grupy muzycznej przed Mszą św. w sanktuarium w Niepokalanowie przysłuchuje się ks. Mirosław Kszczot, diecezjalny duszpasterz trzeźwości
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.