Ks. Oder: On żyje i nadal działa

Jan Paweł II nadal żyje i działa, a ostatni rozdział jego życia nie został zamknięty - mówił dziś w Warszawie ks. prałat Sławomir Oder. Postulator procesu kanonizacyjnego papieża Wojtyły wziął udział w prezentacji filmu dokumentalnego Piotra Dziubaka "Jan Paweł II - santo subito. Świadectwo świętości".

Reklama

Widziałem potrzebę napisania ostatniego rozdziału - mówił o trwającym dziewięć lat procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym papieża z Polski. - Jan Paweł II nie jest przeszłością, nie będzie wstawiony do gabloty, bo on wpływał i nadal wpływa na życie ludzi na całym świecie. Dlatego ks. Oder zgodził się na propozycję reżysera i pomysłodawcy Piotra Dziubaka, by pojechać w najbardziej odległe zakątki świata i być swoistym przewodnikiem - do Eskimosów w Kanadzie, na Islandię do Myanmar, Ruandy i Meksyku i rozmawiać z ludźmi, którzy opowiadają, jak zmienił ich życie.

W dokumencie ukazane są osoby, które zostały uzdrowione za wstawiennictwem Jana Pawła II, a ich przypadki zostały uwzględnione w procesie beatyfikacyjnym - s. Marie Simone Pierre i kanonizacyjnym - Floribeth Diaz.

- Chcieliśmy pokazać kontekst ich życia - oddział położniczy w Aix-en-Provence, w którym pracuje s. Simone Pierre, czy codzienne życie kostarykańskiej kobiety - wyjaśnił intencje reżyser filmu, Piotr Diubak, dziennikarz i producent mieszkający w Rzymie. Podkreślił, że film realizowano w ciągu ostatnich 3 miesięcy na kilku kontynentach.

Dla ks. Sławomira Odera, który zapoznawał się ze świadectwami, nadsyłanymi z całego świata o wpływie Jana Pawła II na życie tysięcy ludzi, ważne było szukanie odpowiedzi na trzy pytania: po co się święci i kim są, jak zostać świętym, co zrobić z ich dziedzictwem. Na pierwsze pytanie odpowiedziała stara Eskimosa - święty to ktoś, kto stwarza miejsce przyjazne dla nawiedzenia Boga. - Jak zostać świętym? - na to pytanie szukała odpowiedzi s. Teresa z Myanmar, a gdy spytała o to papieża, ten nic nie powiedział, tylko ją przygarnął. Na pytanie o dziedzictwo świętych odpowiedziała swoim życiem Libanka - najpierw zbuntowana, później głęboko wierząca. Zmarła na raka w opinii świętości, pogodzona z Bogiem i losem, a dziedzictwo świętości polega na tym, że człowiek stara się nim być - mówił ks. Oder.

Jego zdaniem każde z doświadczeń bohaterów filmu jest cudem, choć z procesowego punktu widzenia nie odpowiada w pełni kryteriom. - Przemiana pod wpływem Jana Pawła II jest cudem - wyjaśnił.

Zapytany, jak dziedzictwo papieża Wojtyły ma być pielęgnowane w Polsce, ks. Oder odpowiedział, że jednym z wymogów, które sformułował sam papież, gdy zgromadzeni na Mszy św. uczestnicy klaskali, on zachęcił ich, by słuchali. - Należy słuchać, co mówił i mówi dalej - wyjaśnił ks. Oder. Wskazał na trzy ważne tematy - Boże Miłosierdzie tu i teraz, wolność, która jest darem do zagospodarowania oraz świadomość obecności Boga w życiu człowieka i społeczeństwa, z wyzwaniem świata, który chce sprowadzić Boga do zakrystii.

Marek Trojak z Tin Cinema zapewnił, że dokument Piotra Dziubaka zostanie rozpowszechniony tak jak filmy pełnometrażowe i od 2 maja będzie dostępny na 130 ekranach.

Obecni na konferencji Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum Monet Jana Pawła II w Częstochowie oraz Artur Witkowski z Mennicy Papieskiej w Częstochowie poinformowali o edycji unikatowej monety - pierwszej w dziejach w kształcie mapy Polski. Moneta waży 12 uncji czystego złota, ozdobiona jest 22 diamentami i została wybita w 27 egzemplarzach, gdyż tyle lat trwał pontyfikat Jana Pawła II. Uzyskane pieniądze zostaną przeznaczona na wielki koncert w Częstochowie i wyposażenie lecznicy dla bezdomnych w tamtejszej Dolinie Miłosierdzia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama