W Wielki Piątek w godzinach przedpołudniowych kard. Stanisław Dziwisz odprawił w Kaplicy Męki Pańskiej u franciszkanów w Krakowie Drogę Krzyżową dla kleryków zakonnych i diecezjalnych. To kontynuacja tradycji zapoczątkowanej przez kard. Karola Wojtyłę.
W tym roku, na tydzień przed kanonizacją Jana Pawła II, bracia rozważali teksty napisane przez Karola Wojtyłę w roku 1976 podczas jego rekolekcji wielkopostnych w Watykanie.
Metropolita krakowski rozpoczynając nabożeństwo prosił Chrystusa, aby wierni naśladując Jezusa w ostatniej Jego drodze, poznali cenę odkupienia i stali się godnymi udziału w owocach Jego męki, śmierci i zmartwychwstania.
W Drodze Krzyżowej uczestniczyli również sportowcy-amatorzy, którzy z Polic k. Szczcina biegną do Rzymu na kanonizację Papieża-Polaka, odwiedzając po drodze miejsca związane z jego życiem i pracą. Zawodnicy (10 osób) przemieszczają się przez całą dobę - dwóch biegnie, a jeden jedzie na rowerze, co dwie godziny się zmieniają. Do pokonania mają w sumie 2450 km.
Pod „Oknem papieskim” spotkali się z kard. Dziwiszem, z którego rąk otrzymali błogosławieństwo i zapewnienie o modlitwie za nich.
„Macie fantazję, Bożą fantazję” – skomentował ich wyczyn metropolita krakowski.
Sportowcy ujawnili, w jakich biegną intencjach. „Pierwsza to dziękczynienie Bogu za cały pontyfikat Jana Pawła II, a druga to prośba przez przyczynę Świętego o cudowne uzdrowienie Klementynki Kowalskiej”- mówi nam Wiesław Kotarski, organizator i pomysłodawca pielgrzymki.
To już kolejna ich wyprawa do Watykanu. W roku 2000 biegli na 80. urodziny Jana Pawła II.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.