"W dialogu z Bogiem kobieta chrześcijańska stara się na nowo odpowiedzieć na powołanie Pana".
Kobieta chrześcijańska stara się odpowiedzieć na powołanie, jakie otrzymuje od Boga, usiłując godzić rolę w społeczeństwie i w rodzinie w dialogu z Bogiem na modlitwie – stwierdził Ojciec Święty przyjmując uczestniczki ogólnokrajowego kongresu Włoskiego Centrum Kobiecego.
W swoim przemówieniu papież Franciszek podkreślił szczególnie wkład, jaki w Magisterium Kościoła na temat kobiet wniósł Jan Paweł II. Dodał, że także i on miał już okazję wskazać na potrzebę nieodzownego wkładu kobiet w życie społeczne, posługę duszpasterską w Kościele oraz w refleksję teologiczną. Wyraził też pragnienie ich większej obecności w życiu Kościoła. Jednocześnie zaznaczył, że te nowe przestrzenie i odpowiedzialności kobieta musi łączyć ze swoją niezastępowalną rolą w rodzinie. „Dary delikatności, szczególnej wrażliwości i czułości, których bogaty jest geniusz kobiecy stanowią nie tylko autentyczną siłę dla życia rodzinnego, by promieniował klimat pogody ducha i harmonii, ale jest tym, bez czego nie możliwe byłoby zrealizowanie ludzkiego powołania”- podkreślił Ojciec Święty.
Papież zaznaczył, że o ile ważny jest większy wkład kobiet w sferze publicznej, to jest on niezbędny w życiu rodzinnym, które dla chrześcijan jest „Kościołem domowym”, a jego zdrowie i dobrobyt jest warunkiem zdrowia i dobrobytu Kościoła i społeczeństwa. „Obecność kobiety w środowisku domowym okazuje się bardziej niż kiedykolwiek niezbędna, aby przekazywać przyszłym pokoleniom zdrowe zasady moralne i samą wiarę” - stwierdził Franciszek.
Ojciec Święty zauważył, że w takiej sytuacji niemal spontanicznie nasuwa się pytanie o możliwość pogodzenia coraz większej skutecznej obecności kobiet w sferze publicznej, w świecie pracy oraz miejscach, gdzie są podejmowane najważniejsze decyzje z zachowaniem jej roli w życiu rodzinnym. Zaznaczył, że jest tutaj konieczna nie tylko głęboka refleksja i rozeznanie, ale także wytrwała i nieustanna modlitwa. „To w dialogu z Bogiem, oświeconym Jego Słowem, nasyconym łaską sakramentów, kobieta chrześcijańska stara się zawsze na nowo odpowiedzieć na powołanie Pana, w konkrecie swej kondycji” - powiedział papież Franciszek.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.