Głównym punktem papieskiej działalności są, zgodnie z tradycją, pierwsze nieszpory uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi z adoracją eucharystyczną i dziękczynnym Te Deum za miniony rok.
Po nabożeństwie przewidziano nawiedzenie przez Papieża betlejemskiej szopki urządzonej na Placu św. Piotra. Za medialną antycypację tego wydarzenia można uznać dzisiejszy papieski wpis na Twitterze: „Zaczerpnijmy z szopki głęboką radość i pokój, które Jezus przynosi światu”.
Natomiast jutro przed południem Franciszek odprawi Mszę w bazylice watykańskiej, a w południe spotka się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. Na Plac św. Piotra przybędą tego dnia m.in. uczestnicy Marszu Pokoju przygotowywanego co roku przez rzymską Wspólnotę św. Idziego wraz z innymi organizacjami społecznymi o inspiracji chrześcijańskiej.
Podobne manifestacje przejdą ulicami 700 miast w 78 krajach świata. 1 stycznia jest bowiem obchodzony w Kościele jako Światowy Dzień Pokoju. Tym razem towarzyszy mu hasło „Braterstwo podstawą i drogą do pokoju”, będące tytułem papieskiego orędzia z tej okazji. Jak przypominają organizatorzy noworocznego marszu pokoju, na świecie trwa aktualnie 17 konfliktów zbrojnych.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.