Abp Stanisław Gądecki udzielił 8 września w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu święceń biskupich ks. Damianowi Brylowi.
– Świadomi wielorakich talentów, jakie posiada biskup Damian, wstawiajmy się do Boga w jego intencji, wiedząc jak wielka spocznie na nim odpowiedzialność – prosił w homilii metropolia poznański. Współkonsekratorami święceń najmłodszego biskupa w polskim Episkopacie byli abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce i bp Zdzisław Fortuniak.
– Miłość Chrystusa przynagla nas, to zawołanie, ale też zasadnicze ukierunkowanie posługi biskupiej, w którą przed chwilą zostałem włączony – mówił na zakończenie uroczystości bp Bryl. – Chciałbym dzielić się z wszystkimi, szczególnie w naszej archidiecezji, tą miłością, którą zostałem pokochany przez Pana Jezusa. Chciałbym, abyście mogli doświadczać dzięki mojej posłudze, jak bardzo Pan Jezus ukochał każdą i każdego z was – mówił bp Bryl.
Nowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przypomniał słowa wypowiedziane w dniu ogłoszenia nominacji: „jestem, dziękuję, ufam”. – Jestem, bo wierzę, że zostałem powołany przez Jezusa i chcę odpowiedzieć na Jego zaproszenie. Dziękuję, bo niczym nie zasłużyłem na to, abym został wybrany. To wszystko jest darem dobrego Boga. Ufam, bo głęboko wierzę, że wszystko, co było, jest i będzie, jest w rękach naszego Ojca, który jest w niebie – mówił bp Bryl.
W homilii abp Gądecki przedstawił istotę urzędu posługiwania biskupa, zwłaszcza głoszenia słowa Bożego, działania przez znaki sakramentalne i przewodzenia ludowi Bożemu. – Słowo, które przekazuje biskup, nie jest słowem osoby prywatnej, lecz słowem pasterza, które umacnia braci w wierze i rodzi życie wieczne. Dlatego, jeśli zachodzi taka potrzeba, biskupi winni stanowczo bronić jedności i pełnego przekazu wiary, osądzając autorytatywnie, co jest zgodne, a co niezgodne ze słowem Bożym – mówił abp Gądecki.
Metropolita poznański przekonywał, że także dziś „wierni potrzebują słów biskupa, potrzebują potwierdzenia i oczyszczenia swojej wiary, potrzebują ich tym bardziej, im bardziej sytuacja naznaczona jest obojętnością i ignorancją religijną wielu chrześcijan”.
Abp Gądecki zwrócił szczególną uwagę na posługę uświęcania przez sprawowanie Eucharystii i innych sakramentów, przewodniczenie obrzędom, promowanie życia liturgicznego i autentycznej pobożności ludowej. – W tych celebracjach biskup jest w sposób widzialny ojcem i pasterzem wiernych, „kapłanem wielkim” swojego ludu, modlącym się nauczycielem modlitwy, który wstawia się za swoimi braćmi i z ludem błaga Pana oraz dziękuje Mu, wskazując na prymat Boga i Jego łaski – mówił metropolita poznański.
Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski zauważył także, że biskupowi zostało powierzone zadanie przewodzenia, które ma służyć budowaniu owczarni Chrystusowej w prawdzie i świętości.
– W jaki sposób, drogi biskupie Damianie, nie zagubisz się pośród mnóstwa różnorodnych zajęć i obowiązków, które będą towarzyszyć twoim przyszłym zadaniom pasterskim? – pytał metropolita poznański, zwracając uwagę, iż wewnętrzną jedność jego pracom może nadać tylko miłość. – Ona to słusznie nazwana jest węzłem doskonałości biskupiej, owocem łaski oraz istotą sakramentu biskupstwa, ona jest duszą biskupiego apostolatu, ona uczyni Cię zdolnym do pełnienia posłannictwa samego Chrystusa – mówił abp Gądecki.
Metropolita poznański słowami św. Grzegorza Wielkiego życzył bp. Brylowi w imieniu archidiecezji, by kierowany miłością pasterską na długie lata pozostał myślą czysty, działalnością znakomity, dyskretny w milczeniu, pożyteczny w słowie, a także współczuciem każdemu bardzo bliski.
Podczas uroczystości przyjęcia sakry biskupiej katedra poznańska wypełniona była po brzegi kapłanami i wiernymi świeckimi. Do ołtarza bp Bryl udał się w asyście dwóch prezbiterów. Ks. Paweł Wygralak, rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, w imieniu Kościoła prosił o udzielenie kandydatowi święceń. Bullę nominacyjną papieża Franciszka odczytał abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.
Obok konsekratorów w katedrze poznańskiej obecni byli bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Episkopatu Polski, abp senior Juliusz Paetz i bp Grzegorz Balcerek z archidiecezji poznańskiej, bp Edward Janiak, bp Stanisław Napierała i bp Teofil Wilski z diecezji kaliskiej, bp Jacek Jezierski z archidiecezji warmińskiej, bp Krzysztof Zadarko z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, bp Marek Mendyk z diecezji legnickiej, bp Tadeusz Lityński z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i bp Krzysztof Wętkowski z archidiecezji gnieźnieńskiej.
W uroczystości uczestniczyli profesorowie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, wychowawcy i klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego, przedstawiciele Poznańskiej Grupy Ekumenicznej, Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim oraz władz samorządowych Poznania i Wielkopolski.
Życzenia nowemu biskupowi przesłali m.in. kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego i abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski. W imieniu wiernych świeckich życzenia w katedrze poznańskiej składała Aleksandra Bałoniak z redakcji miesięcznika „Katecheta”. – Jesteśmy dumni, ale nie zaskoczeni, bo każdy, kto cię zna, wie, że jesteś kimś wyjątkowym – podkreśliła w życzeniach.
W herbie bp Damian Bryl umieścił krzyż i napis wzięty z 2. Listu do Koryntian „Caritas Christi urget nos” (miłość Chrystusa przynagla nas).
44-letni bp Bryl jest obecnie najmłodszym biskupem w Episkopacie Polski. Pochodzi z parafii św. Marii Magdaleny w Jaraczewie koło Jarocina. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1994 r. z rąk abp. Jerzego Stroby. Studiował teologię w Poznaniu i w Hiszpanii, gdzie na Universidad de Navarra uzyskał stopień doktora teologii.
Był redaktorem naczelnym miesięcznika „Katecheta”, adiunktem na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i ojcem duchownym w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Od 2011 r. jest przewodniczącym ogólnopolskiej Sekcji Ojców Duchownych Seminariów Diecezjalnych i Zakonnych. Abp Gądecki mianował bp. Bryla wikariuszem generalnym archidiecezji poznańskiej.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.