O kosztach sądowych, sposobie dochodzenia swych praw i urzędzie oficjała mówi ks. Arkadiusz Chwastyk, wikariusz sądowy.
Zwykły katolik jakiej pomocy może oczekiwać od sądu?
Każdy, kto czuje się pokrzywdzony przez innych członków Kościoła lub jego instytucje, może prosić o konsultację prawną i prosić sąd, by orzekł w jego sprawie. Dotyczy to tych spraw, którymi nie zajmują się sądy cywilne. Przestrzegana jest bowiem zasada, by w danej sprawie nie sądzić dwa razy. Stąd znaczna większość spraw dotyczy dóbr duchowych, wynikających z posługi Kościoła, przede wszystkim małżeństwa, które – co się zdarza – ktoś mógł zawrzeć nieskutecznie, czyli nieważnie. Nieważność małżeństwa może wynikać z niezdolności któregoś z narzeczonych do małżeństwa, braku uczciwości przy składaniu przysięgi, istnienia przeszkody uniemożliwiającej skuteczne wyrażenie zgody małżeńskiej. Sąd bada fakty i ocenia przedstawione dowody, służąc swą posługą wszystkim, którzy chcą dojść do prawdy i sprawiedliwości.
Sąd istnieje od niedawna; to znaczy, że przez osiem lat nie było gdzie dochodzić swych praw?
Każdy wierny ma swojego biskupa, a więc ma swojego sędziego. Do Wielkanocy nasz biskup korzystał z pomocy Sądu Kościelnego Diecezji Legnickiej. Teraz diecezjanie mają bliżej, bo siedziba sądu biskupiego mieści się w Świdnicy obok katedry.
Sprawa w sądzie biskupim – ile to kosztuje i jak długo się ciągnie?
– Sąd kościelny pełni ważną funkcję na rzecz całej diecezji, chociaż zazwyczaj stronami w procesie są pojedyncze osoby. Koszty sądowe spraw małżeńskich w sądzie świdnickim są uzależnione od dochodów strony wnoszącej skargę i odpowiadają trzem czwartym jej przychodów netto miesięcznie. Przy złożeniu skargi należy wpłacić 100 zł opłaty wstępnej na poczet wstępnej analizy dokumentów. Jeśli w toku procesu wystąpi konieczność korzystania z pomocy tłumaczy lub biegłych, do strony należy uregulowanie tych honorariów. Regulamin w sprawie kosztów sądów jest dostępny na stronie internetowej diecezji świdnickiej. Jeśli chodzi o długość procesu małżeńskiego, to dużo zależy od złożoności przypadku, jednak sprawa w pierwszej instancji nie powinna trwać dłużej niż jeden rok.
Kiedy można zasięgnąć porady?
Sąd Biskupi w Świdnicy urzęduje w poniedziałki, środy i piątki od 9.00 do 13.00. Aby zwiększyć możliwość kontaktu z zainteresowanymi, sąd przyjmuje również we wtorki i środy od 15.00 do 18.00, a także w drugą sobotę miesiąca przed południem. Szczegółowe informacje, wzór skargi powodowej i wykaz potrzebnych dokumentów są dostępne na stronie internetowej diecezji świdnickiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).