Nawrócenie w Roku Wiary, ożywienie wspólnot chrześcijańskich oraz zachęta do wzajemnej solidarności i pomocy w dobie kryzysu.
To główne tematy listów pasterskich, jakie hiszpańscy biskupi wystosowali do wiernych na Wielki Post. Ich inspiracją jest m.in. nauczanie papieskie.
Wielki Post i Okres Wielkanocny to bardzo ważne momenty w roku liturgicznym. „Jeśli są czasem nawrócenia i odnowy, to Roku Wiary są nim szczególnie. Jak przypomniał nam Benedykt XVI, Kościół jest święty, ale zawsze potrzebuje oczyszczenia, ponieważ posiada także grzeszników. I dlatego musi nieustannie poddawać się pokucie i odnowie” – pisze kard. Lluis Martínez Sistach z Barcelony.
Abp Carlos Osoro zachęca wszystkich do udziału w Misji „Porta Fidei”: „Rozmiłowani w Chrystusie nie możemy przestać mówić innym ludziom, że tylko On nas zbawia, że bez Niego nie ma światła, nadziei, miłości i przyszłości. Głosić Pana, realizować «Misję w Walencji Porta Fidei» to największa posługa, jaką możemy zrobić, aby tworzyć teraźniejszość i przyszłość naszego ludu” – czytamy w liście. Jest to szczególnie ważne wobec postępu „zsekularyzowanej kultury”, która zapomina o Bogu, a człowiekowi „tworzy przerażającą samotność” i niszczy tak podstawowe instytucje jak rodzina, małżeństwo czy szkoła.
Drogę uczniów do Emaus, jako drogę życia proponują z kolei w obszernym liście biskupi z Kraju Basków. „Podczas niej możemy dostrzec Chrystusa, który objawia się nam w Słowie, w liturgii i służbie”. Biskupi zachęcają wspólnoty chrześcijańskie do odnowy życia kościelnego mając na uwadze spotkanie Jezusa z
uczniami: ich wątpliwości i pytania są nadal aktualne. List proponuje szereg pomocy do refleksji we wspólnotach wiary.
Wielu biskupów apeluje o solidarność i wzajemną pomoc w czasie panującego kryzysu.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Było to jedno z pierwszych zadań, które postawił sobie Karol Wojtyła po przybyciu do Watykanu.
MEN stoi na stanowisku, że postanowienie TK nie wywołuje skutków prawnych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.