Międzynarodowa konferencja katolików i prawosławnych zajmujących się posługą ubogim odbyła się dziś w Moskwie.
Spotkanie zorganizowała Wspólnota św. Idziego. Wśród uczestników debaty znaleźli się m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny abp Vincenzo Paglia oraz kierujący wydziałem kościelnej dobroczynności i służby socjalnej patriarchatu moskiewskiego bp Pantelejmon. Mówił on o perspektywach dalszej współpracy prawosławno-katolickiej w sferze dzieł miłosierdzia.
„Na wzajemną współpracę jesteśmy skazani. We współczesnym świecie wszystko się pomieszało i nie możemy działać niezależnie od siebie. W świecie, w którym jest tyle zła, wszystkie dobre siły powinny się jednoczyć. Od dawna współpracujemy ze wspólnotą św. Idziego. Wymieniamy się doświadczeniami we wspólnych przedsięwzięciach – powiedział bp Pantelejmon. – Bardzo się cieszę, że mogę skierować kilka słów do naszych polskich przyjaciół. Jestem biskupem Smoleńska, bywam często w Katyniu, na miejscu pamięci polskich i rosyjskich oficerów i kapłanów, i myślę, że to nieszczęście powinno nas jednoczyć a nie dzielić i to miejsce wspólnych cierpień”.
Z kolei przedstawiciel Watykanu wskazał na konieczność wspólnego świadectwa prawosławnych i katolików, także gdy chodzi o dzieła miłosierdzia. „We współczesnym świecie, który z ogromną łatwością zapomina o najsłabszych, nie dostrzega ludzi starych, chorych i upośledzonych, Kościół musi wyraźnie świadczyć o pełnym miłosierdzia obliczu Boga” – podkreślił abp Paglia. Przypomniał zarazem, że dzisiejsze społeczeństwa powinny na nowo postawić na prawdziwą miłość. „W przeciwnym wypadku – dodał hierarcha – jedynym miejscem gdzie będzie można realizować swe marzenia, staną się supermarkety i komputer, a jedyną wartością będzie tylko to, co można kupić”.
Spotkanie „Kościół wobec biednych. Prawosławni i katolicy w służbie biednym” odbyło się w moskiewskim soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela. Dzielono się doświadczeniami pracy dobroczynnej w Rosji i we Włoszech. Omówiono też zagadnienia dotyczące wartości chrześcijańskich, miłosierdzia czy bezinteresowności. Uczestnicy konferencji zastanawiali się również nad wskazaniami co do praktyk miłosierdzia, zawartymi w Piśmie Świętym i dziełach Ojców Kościoła. Ponadto zapoznali się z funkcjonującymi w Cerkwi prawosławnej dziełami miłosierdzia zainicjowanymi przez św. Jana Kronsztadzkiego i męczennicę św. Jelizawietę Fiodorowną.
Jakimi możliwościami dysponuje teraz Kościół oraz inne związki wyznaniowe?
Emerytowany metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego obchodzi 85. urodziny
A jednocześnie niech to będzie czas podążania ku radości Betlejem.
Prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedził kończącą się odbudowę katedry Notre Dame w Paryżu.