„Nie wystarczy urodzić się i być wychowanym w rodzinie katolickiej. Nie wystarczy być w miarę przyzwoitym człowiekiem. Potrzebna jest radykalna i osobista decyzja pójścia za Chrystusem, w duchu dzisiejszej Ewangelii.
We środę, 7 listopada 2012 r., metropolita krakowski przewodniczył Eucharystii inaugurującej Dni Duchowości Biblijnej pt. „Powrót do lectio divina. Nowa wiosna Kościoła” i wygłosił homilię. Pełny tekst homilii dostępny jest na stronie salwatorianów (tutaj).
Potrzebna jest pogłębiona formacja duchowa
„Nie wystarczy urodzić się i być wychowanym w rodzinie katolickiej. Nie wystarczy uczęszczać na katechizację. Nie wystarczy być w miarę przyzwoitym człowiekiem. Wobec polaryzacji postaw, obojętności, a nawet kontestacji orędzia ewangelicznego, potrzebna jest radykalna i osobista decyzja pójścia za Chrystusem, w duchu dzisiejszej Ewangelii. Potrzebna jest pogłębiona formacja duchowa oraz żywe, głębokie poczucie przynależności do Kościoła, aby wobec rożnych programów i ideologii świadczyć, że tylko Jezus Chrystus może zbawić człowieka, bo tylko On ma słowa życia wiecznego” - powiedział kard. Stanisław Dziwisz w czasie Eucharystii z okazji 15-lecia posługi Centrum Formacji Duchowej w Krakowie.
„Trzymajcie się mocno Słowa Życia” (Flp 2, 16)
We środę, 7 listopada 2012 r., metropolita krakowski przewodniczył Eucharystii inaugurującej Dni Duchowości Biblijnej pt. „Powrót do lectio divina. Nowa wiosna Kościoła” i wygłosił homilię. Wychodząc zachęty św. Pawła: „Trzymajcie się mocno Słowa Życia” (Flp 2, 16) oraz słów Ewangelii z dnia bieżącego podkreślił, że pójście za Jezusem, Słowem Życia, oraz utożsamienie się z Jego osobą i posłannictwem „stanowi istotę i serce chrześcijaństwa”, ale też staje się „najmądrzejszym wyborem”. Zwrócił uwagę, że Jezus, za którym idą wielkie tłumy, wypowiada mocne słowa, słowa o krzyżu, bo „żąda od swoich uczniów, by wyzbyli się miłości zaborczej. Oczekuje od uczniów miłości czystej, przejrzystej, bezinteresownej, gotowej wyrzec się wszystkiego i dać z siebie wszystko”.
„W Kościele drzemie ogromny potencjał dobra”
Kard. Dziwisz zwrócił uwagę na konieczność rozeznawania, by szukać i znajdować wolę Bożą: „Rozeznanie jest niezbędne w gąszczu perspektyw i programów, propozycji i ofert, jakie do nas docierają z różnych stron we współczesnym świecie i próbują znaleźć miejsce w naszym sercu”. Nawiązał też do zakończonego niedawno Synodu Biskupów: „Synod ujawnił, że w Kościele drzemie ogromny potencjał dobra i miłości, wiary i nadziei. Trzeba do tego potencjału sięgać, aby stawić czoło wyzwaniom, przed jakimi stajemy. Kościół może i powinien przeżyć swoją nową wiosnę, bo ma coś istotnego do zaofiarowania światu, i nikt go w tym dziele nie zastąpi”.
Ośrodek dla spragnionych słowa Bożego
Dziękując za piętnaście lat działalności Centrum Formacji Duchowej metropolita krakowski zwrócił uwagę, że jego oddziaływanie nie tylko w Kościele krakowskim, ale w całym Kościele w Polsce, a także poza jej granicami. „Trafna okazała się intuicja, - mówił - wsparta entuzjazmem i kompetencją księdza Krzysztofa Wonsa oraz jego współbraci, aby powstał ośrodek, w którym ludzie spragnieni słowa Bożego mogliby się z nim spotkać w różnych sprawdzonych formach, zwłaszcza w sesjach formacyjnych, w rekolekcjach ignacjańskich, w medytowaniu słowa Bożego metodą lectio divina, korzystając z kierownictwa duchowego”.
Szkoła Wychowawców Seminaryjnych - szczególnie cenna idea
Kard. Dziwisz, który pełni funkcję przewodniczącego Komisji KEP ds. Duchowieństwa, podkreślił, że „szczególnie cenną okazała się idea powołania do życia Szkoły Wychowawców Seminaryjnych, przygotowująca formatorów przyszłych księży”. W krakowskim ośrodku trwa obecnie piąta edycja wspomnianej dwuletniej Szkoły (2001-2002, 2004-2005, 2007-2009, 2009-2011, 2011-2013).
Czego jeszcze może się podjąć?
Kończąc homilię w salwatoriańskim ośrodku formacyjnym kardynał Dziwisz mówił: „Idea i dzieło nowej ewangelizacji będą ożywiać wyobraźnię i misję Kościoła w nadchodzących latach. Centrum Formacji Duchowej już jest w jakimś sensie odpowiedzią na to wyzwanie, ale niezależnie od tego środowisko skupione wokół Centrum może zastanowić się, czego jeszcze może się podjąć, w jaki 'niezagospodarowany' obszar działalności Kościoła może wkroczyć”. Pasterz Kościoła krakowskiego na ręce przełożonego prowincjalnego podziękował salwatorianom zaangażowanym w dzieło Centrum Formacji Duchowej oraz współpracownikom tego dzieła, jak również kard. Gianfranco Ravasiemu, który przybył do Krakowa, by w dniach 7-8 listopada br. poprowadzić tu pierwszą część Dni Duchowości Biblijnej zatytułowaną „Cztery Ewangelie jako cztery etapy dojrzewania w wierze pierwotnego Kościoła”.
13 maja br. grupa osób skrzywdzonych w Kościele skierowała list do Rady Stałej Episkopatu Polski.