Wspólną modlitwą i wypuszczeniem w niebo lampionów chcą uczcić poznaniacy przypadające we wtorek 101. urodziny Wandy Błeńskiej, poznańskiej misjonarki i lekarki zwanej "matką trędowatych". Błeńska ponad 40 lat spędziła w Ugandzie, oddając się służbie chorym.
We wtorek wieczorem studenci z Akademickiego Koła Misjologicznego poprowadzą modlitwę różańcową w intencji jubilatki na moście Jordana w okolicach katedry oraz zapalą 101 urodzinowych lampionów.
Jak poinformował we wtorek rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Poznaniu ks. Maciej Szczepaniak, ofiary zebrane przy okazji urodzin misjonarki zostaną przekazane fundacji, która wspierała pracę dr Wandy Błeńskiej wśród chorych na trąd.
"W osobowości Wandy Błeńskiej najbardziej zaskakuje jej niesamowita pogoda ducha. Zawsze, kiedy miałem okazję brać udział w jej spotkaniach misyjnych z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, promieniowała radością, apostolskim zapałem, lubiła żartować. Chyba właśnie dlatego potrafiła żyć dla trędowatych, bez lęku o własną śmierć. Nie bez powodu abp Stanisław Gądecki nazwał ją +ikoną życia misyjnego+" - powiedział PAP ks. Szczepaniak.
Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu. W 1934 r. uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Podczas studiów aktywnie działała w Akademickim Kole Misjologicznym. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.
W 1950 roku wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad jeziorem Victoria przez ponad 40 lat ofiarnie oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę i nosi dziś nazwę "Wanda Blenska Training".
Przyczyniła się do rozwoju sieci filii ośrodka na terenie Ugandy. Dzięki tym stacjom, leczenie i oświata sanitarna stały się dostępne dla chorych. Dr Błeńska jest współtwórczynią nowoczesnych metod leczenia trądu.
Od papieża Jana Pawła II otrzymała najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła, Order Świętego Sylwestra. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania.
Przed rokiem, z okazji setnych urodzin, prezydent Bronisław Komorowski odznaczył misjonarkę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie zostało przyznane m.in. w uznaniu wybitnych zasług w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie medycyny tropikalnej i leczenia trądu.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).