W senacie czytanie projektu uchwały, której celem jest uczczenie obchodzonej w tym roku 25. rocznicy beatyfikacji bł. Karoliny Kózkówny, patronki ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych.
„Oddając hołd i szacunek błogosławionej Karolinie Kózkównie Senat Rzeczypospolitej Polskiej czyni to dla uczczenia 25. rocznicy Jej beatyfikacji przez bł. Jana Pawła II, a także wskazania na aktualność postawy Jej życia i przesłania” – czytamy w projekcie. Autorką uchwały jest senator PO Helena Hatka z Gorzowa Wielkopolskiego. Jej celem jest przypomnienie szerokiej opinii publicznej postaci Karoliny, która jest wspaniałym wzorem człowieka zaangażowanego w budowanie wspólnego dobra i gotowego na poświęcenie w obronie wyznawanych wartości.
Z kolei senator Stanisław Hodorowicz podkreśla znaczenie błogosławionej jako autorytetu w sytuacji, w której zależy nam na wychowaniu młodego pokolenia Polaków. Zaznacza, że konieczne jest dziś promowanie takich przykładów wśród młodzieży.
Bł. Karolina Kózkówna była postacią wyjątkową. Dziewczyna urodziła się w podtarnowskiej wiosce Wał-Ruda w 1898 r. w wielodzietnej rodzinie chłopskiej. Miała dziesięcioro rodzeństwa. Pomimo młodego wieku była niezwykle aktywna w lokalnej społeczności. Zajmowała się rozwojem intelektualnym i religijnym wiejskich dzieci, prowadząc dla nich katechezy. Pomagała również w miejscowej bibliotece. To wszystko zostało podkreślone w uchwale, w której możemy przeczytać, że "bł. Karolina, "wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę".
18 listopada 1914 r. szesnastoletnia Karolina poniosła śmierć męczeńską, zamordowana przez rosyjskiego żołnierza, broniąc swojej czystości. Została wyniesiona na ołtarze w 1987 r. przez Jana Pawła II. Jest patronką licznych ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.