Odkryto kopię całunu w Polsce!

W Łomnicy k. Zbąszynia (woj. Wielkopolskie) przypadkowo dokonano ważnego odkrycia. Podczas remontu kościółka okazało się, że skromny wizerunek Chrystusa, który od blisko trzech wieków znajduje się w Łomnicy, jest wierną kopią całunu z Manoppello. To jedyna taka kopia w Polsce.

Wizerunek jest namalowany na cienkim jedwabiu. Na świecie, prócz polskiego odkrycia znane są tylko dwa takie wizerunki: jeden to oryginał z Manoppello, drugi - jego wierna kopia znajdująca się w Rzymie.

O dalszym losie chusty zadecydują wspólnie ordynariusz miejsca i wojewódzki konserwator zabytków.

- Nie przypuszczaliśmy, że mamy do czynienia z takim odkryciem. Będziemy dążyli do tego, aby chusta pozostała w parafialnym kościele - powiedział serwisowi gosc.pl ks. Cezary Kuciński, proboszcz parafii p.w. św. Wawrzyńca.

Podobnego zdania jest ks. Marian Lewandowski, emerytowany dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu:

- To, co znajduje się w naszych kościołach to skarby parafian. Jeśli nie ma takiej konieczności, dzieło nie jest zniszczone i nie wymaga szczególnych warunków przechowywania, robimy wszystko, aby pozostało na swoim miejscu, w parafialnym kościele.

Chusta z Manoppello to jedna z najważniejszych relikwii chrześcijaństwa. To tkanina o wymiarach 17 cm na 24 cm, która od 1638 r. roku przechowywana i wystawiana jest w kapucyńskim kościele Sanctuario di Volto Santo w obustronnie oszklonej ramie (obraz jest przezroczysty). Wizerunek znajduje się na bisiorze. To niezwykle cenna i delikatna tkanina, która charakteryzuje się tym, że nie da się na nią nałożyć pigmentu. W związku z tym nie ma naukowego wyjaśnienia powstania wizerunku. Twarz z chusty odpowiada wizerunkowi z całunu turyńskiego. Wielu chrześcijan uważa, że tkanina z Manoppello jest to materiał, którym św. Weronika otarła twarz Jezusa podczas drogi krzyżowej. Bardziej jednak prawdopodobne jest, że była to chusta okrywająca twarz Jezusa w grobie, a wizerunek przedstawia twarz Zmartwychwstałego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Juliusz
  29.08.2012 10:39
  Trzy lata Oblicze z Chusty nie daje mi spokoju, utworzyłem nawet specjalną stronę w necie na ten temat, zapraszam na www.manoppello.eu
 • Dominik
  29.08.2012 21:37
  Widzę, że dyskusja, którą sam nieco podkręciłem jest gorąca również dziś (29 VIII).
  Moi Drodzy! Chrześcijaństwo wbrew pozorom jest bardzo RACJONALNĄ religią. Cała teologia powstała na płaszczyźnie pojęć i systemów filozoficznych. W teologii wszystko jest "ścisłe" - w tym sensie, że nie mam miejsca na lukę, białą plamę. Czy jednak trzeba rozdzierać szaty?
  Nie wątpię w historyczność św. Weroniki.
  Uważam, iż nieprzypadkowa jest nazwa chusty - weronika.
  Wiele dowodów wskazuje na ścisły związek postaci św. Weroniki i chusty z Manoppello (m.in. czas powstania tej historii w świecie zachodnim).
  Dyskusja gorąca i temat wart rozwinięcia.
  Podbijam propozycję rozwinięcia tematu samej chusty przez Szanowną Redakcję!
 • ~ewa
  02.09.2012 19:45
  widziałam też taką kopię w muzeum miejskim w Szwajcarii, w Bazylei. Muzeum to mieści się w byłym kościele. Eksponaty dotyczą bankowości , sztuki sakralnej(mnóstwo starych szaf ołtarzowych i w jednej z nich jako wysuwane na 30 sekund - trzeba przycisnąć przycisk)- jest płocienko o wymiarach około 25x25cm kopia płotna z Manoppello) jak i sztuki mniej i bardziej współczesnej
 • JAWA25
  02.11.2016 15:15
  czemu ta chusta zwana jest "całunem"?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7