Muzeum Frasobliwych

Na starej plebanii w Jeżowem znajdziemy cudeńka z różnych kontynentów.

W Jeżowem największą atrakcją dla turystów jest Muzeum - Zbiornica Figur Chrystusa Frasobliwego.

Niezwykła to placówka w skali kraju posiadająca ogromną kolekcję eksponatów związanych z Chrystusem Frasobliwym. Galeria oficjalnie została otwarta w dniu 30 maja 2011, jednak jej początków należy szukać już w latach 90. XX wieku. Wtedy to bowiem opustoszała, stara jeżowska plebania była zamieniana przez ks. Ludwika Bielawskiego w izbę sztuki religijnej.

Tworzyły ją figury i obrazy, które otrzymywał, bądź kupował wspomniany kapłan. Kolekcję tę zapoczątkowała figurka Chrystusa Frasobliwego, którą podarowała księdzu w 1948 roku rzeźbiarka z Albigowej – Katarzyna Rzepka.

Dzisiejszy obiekt muzealny, przystosowany do najnowszych standardów, jest chlubą Jeżowego. Gromadzi w swych murach kilkaset różnych eksponatów, wśród których przeważają wizerunki Chrystusa Frasobliwego: figurki, płaskorzeźby, obrazy i ikony.

Eksponaty pochodzą nie tylko z Polski. W Muzeum znajdziemy nawet  cudeńka z innych kontynentów. Dodatkowo w galerii tej  można zobaczyć rozmaite piety, wizerunki Matki Bożej i świętych, oraz pejzaże.

Jeżowskie Muzeum dysponuje także salą konferencyjną, w której istnieje możliwość zorganizowania spotkań, wykładów, konferencji, a także wystaw czasowych.

Muzeum mieści się w budynku dawnej plebanii parafii Narodzenia NMP w Jeżowem przy drodze wojewódzkiej nr 861 relacji Bojanów – Jeżowe – Kopki, w odległości około 2 km od drogi krajowej nr 19 relacji Rzeszów – Lublin. Muzeum położone jest naprzeciw kościoła Narodzenia NMP. Obok obiektu znajduje się parking.

Kontakt:
Muzeum - Zbiornica Figur Chrystusa Frasobliwego
Jeżowe 238
37-430 Jeżowe

e-mail: muzeum.jezowe@onet.eu
www.muzeum.jezowe24.pl
www.facebook.com/muzeum.jezowe

Każdy chętny może wzbogacić zbiory jeżowskiego muzeum. Przed wysyłką należy jednak skontaktować się mailowo z placówką.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8