Na starej plebanii w Jeżowem znajdziemy cudeńka z różnych kontynentów.
W Jeżowem największą atrakcją dla turystów jest Muzeum - Zbiornica Figur Chrystusa Frasobliwego.
Niezwykła to placówka w skali kraju posiadająca ogromną kolekcję eksponatów związanych z Chrystusem Frasobliwym. Galeria oficjalnie została otwarta w dniu 30 maja 2011, jednak jej początków należy szukać już w latach 90. XX wieku. Wtedy to bowiem opustoszała, stara jeżowska plebania była zamieniana przez ks. Ludwika Bielawskiego w izbę sztuki religijnej.
Tworzyły ją figury i obrazy, które otrzymywał, bądź kupował wspomniany kapłan. Kolekcję tę zapoczątkowała figurka Chrystusa Frasobliwego, którą podarowała księdzu w 1948 roku rzeźbiarka z Albigowej – Katarzyna Rzepka.
Dzisiejszy obiekt muzealny, przystosowany do najnowszych standardów, jest chlubą Jeżowego. Gromadzi w swych murach kilkaset różnych eksponatów, wśród których przeważają wizerunki Chrystusa Frasobliwego: figurki, płaskorzeźby, obrazy i ikony.
Eksponaty pochodzą nie tylko z Polski. W Muzeum znajdziemy nawet cudeńka z innych kontynentów. Dodatkowo w galerii tej można zobaczyć rozmaite piety, wizerunki Matki Bożej i świętych, oraz pejzaże.
Jeżowskie Muzeum dysponuje także salą konferencyjną, w której istnieje możliwość zorganizowania spotkań, wykładów, konferencji, a także wystaw czasowych.
Muzeum mieści się w budynku dawnej plebanii parafii Narodzenia NMP w Jeżowem przy drodze wojewódzkiej nr 861 relacji Bojanów – Jeżowe – Kopki, w odległości około 2 km od drogi krajowej nr 19 relacji Rzeszów – Lublin. Muzeum położone jest naprzeciw kościoła Narodzenia NMP. Obok obiektu znajduje się parking.
Kontakt:
Muzeum - Zbiornica Figur Chrystusa Frasobliwego
Jeżowe 238
37-430 Jeżowe
e-mail: muzeum.jezowe@onet.eu
www.muzeum.jezowe24.pl
www.facebook.com/muzeum.jezowe
Każdy chętny może wzbogacić zbiory jeżowskiego muzeum. Przed wysyłką należy jednak skontaktować się mailowo z placówką.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.