Rok św. Klary

Klara miała świadomość, że Pan powołał ją, by była "zwierciadłem i wzorem" nie tylko dla kolejnych pokoleń sióstr, ale także "dla ludzi żyjących w świecie".

Siostry klaryski na całym świecie obchodzą aktualnie jubileusz 800-lecia konsekracji św. Klary.

Oficjalne obchody jubileuszowe rozpoczęły się 16 kwietnia 2011r. modlitwą pierwszych Nieszporów Niedzieli Palmowej, celebrowanych w asyskiej katedrze Św. Rufina. Nieszporom tym przewodniczył miejscowy Biskup, Jego Ekscelencja Domenico Sorrentino. Po ich zakończeniu wyruszyła z katedry w kierunku Bazyliki Matki Bożej Anielskiej uroczysta procesja z relikwiami Świętej, w której uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa, franciszkanie i franciszkanki oraz liczni wierni. Tam bowiem, do Porcjunkuli, do Matki Bożej Anielskiej, udała się w pamiętną noc z Niedzieli Palmowej na Wielki Poniedziałek 1211 lub 1212 r. młoda 18-letnia córka jednego z najbogatszych szlacheckich rodów Asyżu – Klara di Favarone.

Pozostawiwszy dom, miasto i rodzinę, zapragnęła poświęcić się Panu przed ołtarzem Maryi i w ten sposób podjąć formę życia ewangelicznego zaproponowaną jej przez św. Franciszka, a później pobłogosławioną i zatwierdzoną przez papieża Innocentego IV. To właśnie wydarzenie, od którego dzieli nas odległość 8 wieków, stoi u początków powołania sióstr klarysek w Kościele. Centralne uroczystości zamykające Rok Jubileuszowy, zaplanowane zostały na 11 sierpnia 2012 r. - w liturgiczną uroczystość ku czci Asyskiej Świętej.

Sama Klara miała świadomość, że Pan powołał ją, by była „zwierciadłem i wzorem” nie tylko dla kolejnych pokoleń sióstr, ale także „dla ludzi żyjących w świecie”. Czas jubileuszu to nie tylko czas dziękczynienia ze strony sióstr klarysek, ale również okazja do odkrycia na nowo przez wszystkich wiernych w Kościele duchowości tej wspaniałej kobiety i aktualności jej przesłania.

W chwili śmierci św. Klary było już 115 klasztorów w samej Italii i 50 poza jej granicami. Obecnie na świecie istnieje ok. 1000 klasztorów klariańskich, w których żyje ok. 15 tys. sióstr. W Polsce mamy: 1 klasztor Ubogich Sióstr św. Klary (damianitek), 7 klasztorów Zakonu św. Klary (klarysek), 6 klasztorów klarysek-kapucynek i 8 klasztorów klarysek od Wieczystej Adoracji (dane z 2011r.).

Siostry klaryski należą do wspólnot kontemplacyjnych, z założenia zatem nie prowadzą żadnej działalności apostolskiej ani w niej nie uczestniczą bezpośrednio i osobiście. Podejmują przede wszystkim misję modlitwy w duchu apostolstwa w Kościele i samą swą obecnością świadczą o prymacie Boga i o Jego miłości. Niektóre z tych wspólnot klariańskich, jak np. klaryski od Wieczystej Adoracji, oddają się w sposób szczególny czci Najświętszego Sakramentu.

***

Z okazji Roku św. Klary Klasztor Franciszkanów i Parafia św. Franciszka i św. Klary w Tychach zapraszają na sympozjum "Siostry Klaryski – osiem wieków historii". Odbędzie się ono w sobotę 31 marca 2012 r. w sali Domu Przyjęć Mirabelle w Tychach przy ul. Paprocańskiej 86, obok klasztoru.

W programie m.in. referaty na temat życia i Reguły św. Klary z Asyżu, miejsca kobiety w średniowiecznym społeczeństwie, klasztorów klarysek w Polsce oraz ich charyzmatu. Szczegółowy program sympozjum - w formacie pdf - znajdą Państwo tutaj

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9