Klara miała świadomość, że Pan powołał ją, by była "zwierciadłem i wzorem" nie tylko dla kolejnych pokoleń sióstr, ale także "dla ludzi żyjących w świecie".
Siostry klaryski na całym świecie obchodzą aktualnie jubileusz 800-lecia konsekracji św. Klary.
Oficjalne obchody jubileuszowe rozpoczęły się 16 kwietnia 2011r. modlitwą pierwszych Nieszporów Niedzieli Palmowej, celebrowanych w asyskiej katedrze Św. Rufina. Nieszporom tym przewodniczył miejscowy Biskup, Jego Ekscelencja Domenico Sorrentino. Po ich zakończeniu wyruszyła z katedry w kierunku Bazyliki Matki Bożej Anielskiej uroczysta procesja z relikwiami Świętej, w której uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa, franciszkanie i franciszkanki oraz liczni wierni. Tam bowiem, do Porcjunkuli, do Matki Bożej Anielskiej, udała się w pamiętną noc z Niedzieli Palmowej na Wielki Poniedziałek 1211 lub 1212 r. młoda 18-letnia córka jednego z najbogatszych szlacheckich rodów Asyżu – Klara di Favarone.
Pozostawiwszy dom, miasto i rodzinę, zapragnęła poświęcić się Panu przed ołtarzem Maryi i w ten sposób podjąć formę życia ewangelicznego zaproponowaną jej przez św. Franciszka, a później pobłogosławioną i zatwierdzoną przez papieża Innocentego IV. To właśnie wydarzenie, od którego dzieli nas odległość 8 wieków, stoi u początków powołania sióstr klarysek w Kościele. Centralne uroczystości zamykające Rok Jubileuszowy, zaplanowane zostały na 11 sierpnia 2012 r. - w liturgiczną uroczystość ku czci Asyskiej Świętej.
Sama Klara miała świadomość, że Pan powołał ją, by była „zwierciadłem i wzorem” nie tylko dla kolejnych pokoleń sióstr, ale także „dla ludzi żyjących w świecie”. Czas jubileuszu to nie tylko czas dziękczynienia ze strony sióstr klarysek, ale również okazja do odkrycia na nowo przez wszystkich wiernych w Kościele duchowości tej wspaniałej kobiety i aktualności jej przesłania.
W chwili śmierci św. Klary było już 115 klasztorów w samej Italii i 50 poza jej granicami. Obecnie na świecie istnieje ok. 1000 klasztorów klariańskich, w których żyje ok. 15 tys. sióstr. W Polsce mamy: 1 klasztor Ubogich Sióstr św. Klary (damianitek), 7 klasztorów Zakonu św. Klary (klarysek), 6 klasztorów klarysek-kapucynek i 8 klasztorów klarysek od Wieczystej Adoracji (dane z 2011r.).
Siostry klaryski należą do wspólnot kontemplacyjnych, z założenia zatem nie prowadzą żadnej działalności apostolskiej ani w niej nie uczestniczą bezpośrednio i osobiście. Podejmują przede wszystkim misję modlitwy w duchu apostolstwa w Kościele i samą swą obecnością świadczą o prymacie Boga i o Jego miłości. Niektóre z tych wspólnot klariańskich, jak np. klaryski od Wieczystej Adoracji, oddają się w sposób szczególny czci Najświętszego Sakramentu.
***
Z okazji Roku św. Klary Klasztor Franciszkanów i Parafia św. Franciszka i św. Klary w Tychach zapraszają na sympozjum "Siostry Klaryski – osiem wieków historii". Odbędzie się ono w sobotę 31 marca 2012 r. w sali Domu Przyjęć Mirabelle w Tychach przy ul. Paprocańskiej 86, obok klasztoru.
W programie m.in. referaty na temat życia i Reguły św. Klary z Asyżu, miejsca kobiety w średniowiecznym społeczeństwie, klasztorów klarysek w Polsce oraz ich charyzmatu. Szczegółowy program sympozjum - w formacie pdf - znajdą Państwo tutaj
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.