Wierność Tradycji Kościoła oraz nowe, skuteczne metody ewangelizacji to zdaniem patriarchatu moskiewskiego sposób na rozwój chrześcijaństwa w Rosji.
Stanowisko to przedstawił metropolita Hilarion Ałfiejew. W patriarchacie stoi on m.in. na czele Komisji Teologiczno-Biblijnej. To właśnie ona wypracowuje stanowiska w aktualnych kwestiach kościelnych i przygotowuje rosyjską Cerkiew na prawosławny sobór powszechny.
Metropolita podkreśla, że prawosławie swoimi korzeniami sięga nauczania Kościoła apostolskiego i nie potrzebuje poszukiwania nowych rozwiązań teologicznych. Raczej konieczna jest wierność Tradycji Ojców Kościoła, ponieważ od tego zależy jego przyszłość. Problem stanowi przekaz misyjny, w którym należy poszukiwać form głoszenia Ewangelii skutecznych i zrozumiałych dla współczesnego człowieka.
Gdy chodzi o Powszechny Sobór Prawosławia, zdaniem Hilariona, nie należy wysuwać na nim spornych, na razie nierozwiązalnych problemów. Do nich zalicza on kwestię prymatu w prawosławiu. Należy odpowiedzieć również na pytanie, jakim powinien być ten sobór.
Komisja kierowana przez metropolitę Hilariona pracuje nad problemami prymatu w prawosławiu, procedury udzielania autokefalii lokalnym Kościołom prawosławnym i dyptychów, czyli spisów hierarchów prawosławnych wymienianych w liturgii. Przygotowane na ten temat dokumenty, po akceptacji władz kościelnych, będą wyrażać oficjalne stanowiska rosyjskiego prawosławia.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.