Odpoczynek Bożym błogosławieństwem

„Odpoczynek jest błogosławieństwem Boga. Umiejętność dobrego odpoczywania jest znakiem mądrości człowieka” - mówił bp Piotr Libera 4 lutego w Sikorzu. Ubolewał, że dziś trendy kulturowe uderzają w niedzielę jako dzień, który należy do Boga. Apelował o obronę duchowego dziedzictwa tego dnia.

Reklama

Biskup płocki odprawiał Mszę św. podczas dorocznych rekolekcji Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej. Wzięli w niej udział członkowie AK oraz asystenci kościelni oddziałów parafialnych organizacji.

W homilii bp Libera mówił, że rekolekcje są „szczególnym czasem bycia sam na sam z Bogiem, ale też bycia razem wokół Jezusa”. Dają duchowy odpoczynek i każą spojrzeć na wiele spraw z pewnej perspektywy.

„Odpoczynek fizyczny i duchowy płynie z przykazania `Nie zabijaj!`, które w pierwszej kolejności odnosi się do nas samych. Jeżeli nie wolno szkodzić własnemu zdrowiu i życiu, to również nie wolno zaniedbywać tego, co konieczne do zachowania dobrego zdrowia. Obowiązek odpoczynku wynika również z przykazania miłości bliźniego. Człowiek zmęczony bowiem łatwo ulega emocjom, staje się przykry dla otoczenia, może wywoływać sytuacje konfliktowe, a nawet powodować sytuacje niosące zagrożenie życia innych” - przestrzegał hierarcha.

Podkreślał, że dni wolne od zajęć są okazją do pielęgnowania miłości rodzinnej, poświęcenia więcej czasu i uwagi współmałżonkowi, dzieciom, rodzicom. Natomiast pierwszym warunkiem dobrego odpoczynku jest „poczucie spełnionego zadania, dokończonego dzieła”, jak było w przypadku Apostołów.

„Aby skutecznie apostołować w dzisiejszym zabieganym świecie, trzeba uczyć się duchowo odpoczywać. Trzeba `odejść osobno na miejsce pustynne`, aby nie ulec herezji czynu, herezji aktywizmu. Trzeba zatrzymać się, odejść nieco od codziennego trybu zajęć, odłożyć związane z pracą sprawy, oddalić się od ludzi, którzy stanowią środowisko pracy. W języku biblijnym `miejsce pustynne`, to też miejsce modlitwy, miejsce spotkania z Bogiem. Czas wolny nie może oznaczać zerwania kontaktu z Bogiem. Do odzyskania duchowych sił niezbędne jest wyciszenie, refleksja, modlitwa” - akcentował ordynariusz diecezji.

Zauważył również, że przez wieki rytm życia w świecie chrześcijańskim wyznaczała niedziela – „główna oś” wokół której toczyło się życie rodzin, parafii, miast i wiosek. Niestety, dziś „trendy kulturowe, przemiany cywilizacyjne o potężnym ładunku laickim uderzają w instytucję niedzieli, jako dnia, który należy do Boga. Dlatego konieczna jest mobilizacja chrześcijan, by obronić duchowe dziedzictwo niedzieli, by świętować i odpoczywać z Chrystusem Zmartwychwstałym”, głosił bp Libera.

Trzydniowe rekolekcje Akcji Katolickiej odbywały się pod hasłem „Kościół naszym domem”. Wziął w nich udział zarząd Akcji Katolickiej z prezes Danutą Janicką, członkowie parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej, księża - asystenci parafialni AK.

Rekolekcje poprowadził je ks. Piotr Marzec, asystent kościelny organizacji. W programie znalazły się wspólne Msze św., nabożeństwo Drogi Krzyżowej i Koronka do Miłosierdzia Bożego, różaniec, adoracja Najświętszego Sakramentu, możliwość przyjęcia sakramentu pokuty i pojednania, praca w grupach, .

W trakcie konferencji ich uczestnicy m.in. zapoznali się w tematem obrazów Kościoła w nauce Soboru Watykańskiego II oraz miejscem i rolą AK w życiu Kościoła.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama