Nigeria: Kościół za rządową interwencją

Kościół w Nigerii apeluje o zdecydowane działania rządu, by położyć kres destabilizacji kraju terroryzowanego przez islamistów z ugrupowania Boko Haram. Mówił o tym abp Ignatius Ayau Kaigama w wywiadzie dla papieskiej rozgłośni.

Metropolita Jos w środkowej części kraju zaapelował do chrześcijan Nigerii, by nie pozwolili na rozlanie się fali przemocy i terroryzmu.

„Zniszczono kościoły i wielu ludzi straciło życie – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Kaigama. – Nie widać znaków, że to wszystko może się skończyć bez zdecydowanej interwencji rządowej. Nigdy nie przestaliśmy uświadamiać chrześcijanom, by zdawali sobie sprawę z kwestii związanych z bezpieczeństwem: kiedy idą do kościoła, muszą być uważni. Podobnie muszą zwracać uwagę, gdy przebywają we własnych domach. Wypowiadamy zdecydowane «nie» chęci zemsty i nadal głosimy pokój mając nadzieję, że my wszyscy w Nigerii, muzułmanie i chrześcijanie, będziemy potrafili pracować i żyć szczęśliwie razem. Oto nasze stanowisko: «nie» dla przemocy i odwetu. Chcemy żyć w pokoju”.

Miasto Jos jest stolicą stanu Plateau, niedaleko stołecznej Abudży. Leży ono w obszarze granicznym między zamieszkiwaną głównie przez muzułmanów Północą a chrześcijańskim Południem. Nigeryjski hierarcha przyznał ze smutkiem, że wiele rodzin chrześcijańskich na poważnie rozważa wyprowadzkę z tej części kraju, by uniknąć obecnego zagrożenia ze strony ekstremistów muzułmańskich. Abp Kaigama zwrócił uwagę, że terroryści z Boko Haram nie zostali jeszcze rozpracowani przez służby specjalne, co komplikuje ich unieszkodliwienie. Podobnie ma się rzecz z ujawnieniem zleceniodawców i sił wspierających to ugrupowanie. Nie wiadomo również, kto czerpie zyski z destabilizacji Nigerii i czy są to działania prowadzone z zagranicy – powiedział Radiu Watykańskiemu metropolita Jos.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8