Nie stawiamy warunków tym członkom Patriarchatu Moskiewskiego, którzy chcą się z nami zjednoczyć – mówi zwierzchnik autokefalicznego Prawosławnego Kościoła Ukrainy. Na progu prawosławnego Wielkiego Tygodnia metropolita Epifaniusz udzielił obszernego wywiadu o wierze w tragicznych czasach wojny oraz o przyszłości prawosławia na Ukrainie.
Bombardowania nie przysłoniły nam radości Zmartwychwstania – mówi metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. Wskazuje, że mimo wojennych chmur wiszących nad Ukrainą, ta radość była możliwa dzięki niezachwianej wierze Ukraińców i solidarności jakiej doświadczyli od Polaków m.in. dzięki działaniom Caritas Polska.
Zapowiedź wizyty Papieża w Libanie stanowi „błogosławieństwo dla narodu, nadzieję dla ojczyzny i poważne wyzwanie dla rządzących” - w ten sposób kard. Béchara Boutros Raï, patriarcha Kościoła maronickiego odniósł się do informacji o planowanych odwiedzinach w Kraju Cedrów Franciszka w czerwcu.
Gdy grekokatolicy obchodzą Wielki Tydzień, Ukraina nadal mierzy się z rosyjską agresją. W tej walce ważne jest, by trwać w modlitwie, która pomoże wytrwać i zwyciężyć zło. „Ukraina modli się oraz czerpie natchnienie z Bożej mocy i światło z Bożego prawa do budowania swojej przyszłości, uczy się zwyciężać” – powiedział w wojennym orędziu abp Światosław Szewczuk.
„Na Ukrainie niosłem słowa pocieszenia i pokoju Papieża Franciszka i byłem jego wyciągniętą ręką miłosierdzia” – mówi kard. Konrad Krajewski w rozmowie z włoskim dziennikiem „Il Mattino”. Jałmużnik papieski wyraża wdzięczność Ojcu Świętemu, że wysłał go do tego kraju ogarniętego wojną właśnie w czasie Wielkiego Tygodnia i świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
„W naszej drodze nie kierujemy się tymczasową socjologią czy ideologią świecką, ale centralnym źródłem poznania wiary, jakim są Pismo Święte i Tradycja, Magisterium Kościoła i teologia, a także zmysł wiernych i znaki czasu, interpretowane w świetle Ewangelii” – napisał w odpowiedzi na list otwarty biskupów z całego świata do niemieckiego episkopatu bp Georg Bätzing.
Dowódca broniącej Mariupola 36. ukraińskiej Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej Serhij Wołyna w liście do papieża Franciszka poprosił go o interwencję, by "uratować wyczerpaną cywilną ludność miasta". O liście poinformowała w poniedziałek Ansa.
Wigilia Paschalna w parafii Matki Bożej Wniebowziętej w Korhogo na Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Jezus chce nas uczynić przejrzystymi i świetlistymi świadkami radości Ewangelii, prawdy, która nas wyzwala – stwierdził papież w rozważaniu przed modlitwą Regina Coeli w Poniedziałek Wielkanocny, 18 kwietnia.
Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, przed kościołem pw. Matki Bożej Anielskiej w Łodzi odbyła się dyngusowa bitwa wodna, na którą po mszy św. zaprosił dzieci proboszcz parafii franciszkanin o. Piotr Kleszcz. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu najmłodszych parafian.
Papież Franciszek ponownie zaapelował o pokój i pojednanie, choć tym razem podczas spotkania z wiernymi w świąteczny poniedziałek nie odniósł się bezpośrednio do wojny na Ukrainie. W południe odmówił z tysiącami wiernych maryjną modlitwę Regina coeli.
W ramach tegorocznej kapłańskiej jałmużny postnej diecezjalni duchowni archidiecezji katowickiej zebrali 470 tys. zł. Kwota ta zostania przekazana przez katowicką Caritas 5 parafiom w Ukrainie, w których posługują kapłani należący do katowickiego prezbiterium.
Boliwijski Kościół wyraził ubolewanie z powodu śmierci 42- letniego o. Wilbertha Dazy OFM i wezwał do wyjaśnienia tej zbrodni, do której doszło w sobotę wieczorem, 16 kwietnia w parafii św. Franciszka w Santa Cruz.
Watykańskie obchody Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, w których uczestniczyły takie tłumy wiernych, jak przed pandemią, zakończy w poniedziałek kolejne masowe wydarzenie. Kilkadziesiąt tysięcy młodych Włochów przybędzie na plac Świętego Piotra na spotkanie z papieżem Franciszkiem.
Podkarpacie stało się domem miłosierdzia dla fali przybyszów z Ukrainy. W Przemyślu ludzie uciekający przed wojną, będący w dramatycznej sytuacji, spotkali ludzi dobrego serca, pełnych pokoju i współczucia - powiedział metropolita przemyski abp Adam Szal.
Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich m.in. grekokatolicy rozpoczęli w poniedziałek obchody Wielkiego Tygodnia Męki Pańskiej. Poprzedza on Wielkanoc, która w tym roku wypada u nich 24 kwietnia, czyli tydzień po świętach u katolików.
Potrzebujemy czasu, by przejść przez tajemnicę Wielkiej Nocy. Skoro w Noc Paschalną cały wszechświat opowiada o zmartwychwstaniu, to szkoda byłoby prześlizgnąć się obok bogactwa tekstów, znaków czy doświadczeń – mówi w rozmowie z KAI o. dr Dominik Jurczak OP. Wykładowca papieskich uczelni w Rzymie i członek zespołu fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny porusza również kwestie braku postu w piątek po Wielkanocy, klękania w okresie wielkanocnym, podstaw i znaczenia oktawy.
Tysiące chrześcijan uczestniczyło w mszy w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie, która według tradycji jest miejscem ukrzyżowania, pochówku i zmartwychwstania Jezusa - informuje w niedzielę Associated Press. Dziesiątki tysięcy osób przyjechało do Jerozolimy na Wielkanoc, bo zniesiono większość ograniczeń pandemicznych.
Od skalnej groty do potężnej bazyliki. National Geographic na wyjątkowych grafikach pokazuje, jak zmieniało się miejsce, w którym został pochowany Jezus Chrystus.
Mieszkańcy Kijowa przeżywają święta wielkanocne pod ostrzałem rakietowym, który w ciągu ostatnich dni Wielkiego Tygodnia przybrał na sile. „Nie tracimy nadziei, ale działania rosyjskiego agresora pokazują, że droga do pokoju wciąż jeszcze jest daleka” – mówi Radiu Watykańskiemu pracujący w ukraińskiej stolicy ks. Waldemar Pawelec.
Ukraińska Rada Kościołów i organizacji religijnych zaapelowała o zawieszenie broni na czas Świąt Wielkanocnych i umożliwienie zorganizowania korytarzy humanitarnych dla mieszkańców Mariupola. „Modlimy się o cud, aby mordercy naszej ludności wysłuchali tego apelu i mieli szacunek do świętości wielkanocnego czasu” – powiedział w wojennym orędziu abp Światosław Szewczuk.
Zakończyła się wizyta generała franciszkanów w Rumunii, w Polsce i na Ukrainie. Brat Massimo Fusarelli przebywał na terenach objętych konfliktem i w krajach sąsiednich, gdzie znajdują się największe grupy uchodźców, aby okazać bliskość Kościoła katolickiego i Zakonu Braci Mniejszych wobec ofiar rosyjskiej inwazji.
Dla rosyjskich katolików Wielkanoc jest szczególna. Od rozpoczęcia wojny mierzą się z rządową propagandą. Starają się jednak słuchać apeli o pokój, szczególnie Papieża Franciszka. O potrzebie modlitwy o zdolność przebaczenia i nadzieję dla narodu ukraińskiego mówił przy okazji obchodów Paschy Chrystusa katolicki arcybiskup Moskwy.
O zaprzestanie ostrzału miast i wsi na Ukrainie oraz o spowolnienie ofensywnych działań wojennych apelują ukraińscy zwierzchnicy religijni. Rada Kościołów i Organizacji Religijnych w tym kraju wzywa do świątecznego rozejmu na czas trwania świętych dni chrześcijan, żydów i muzułmanów.
Spokojnego życia pod ukraińskim niebem życzył prezydent Wołodymyr Zełenski chrześcijanom obchodzącym święta wielkanocne zgodnie z kalendarzem gregoriańskim.