Gwinejski kardynał Robert Sarah nie ogłosi już wyboru nowego papieża. Dotychczas był on najstarszym nominacją kardynałem diakonem poniżej 80. roku życia, a więc mającym prawo udziału w ewentualnym konklawe, i to do niego należałoby wygłoszenie tradycyjnej formuły: „Habemus papam” (mamy papieża) wiernym zgromadzonym na placu św. Piotra.
Aktualne kwestie duszpasterskie Kościoła w Polsce w dobie pandemii, beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, temat języka używanego w debacie publicznej i życiu społecznym oraz kwestia wystąpień duchowych w mediach – to główne tematy, które podjęła Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski obradująca 3 maja br. na Jasnej Górze.
W przeciwieństwie do poprzednich konsystorzy, Papież nie podał jeszcze daty kanonizacji.
„Bądź święty, bądź oryginalny” - to hasło pielgrzymki ministrantów do Fatimy.
Po trwającej ponad półtora miesiąca przerwie Muzea Watykańskie ponownie dostępne są dla zwiedzających. Było to już trzecie zamknięcie spowodowane pandemią.
Błąkającym się po lasach i opuszczonych budynkach nie grozi już co prawda zamarznięcie, ale rodzi się widmo katastrofy humanitarnej.
Metropolita katowicki przewodniczył Mszy w katedrze Chrystusa Króla z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. W homilii mówił o obowiązku pamięci o powstańcach, ofiarach III powstania i losach Górnego Śląska.
3 maja 1641 r. na wizerunku Matki Bożej z dzieciątkiem w dworze Stanisława Paszkowskiego w Kopytówce, miały pojawić się krwawe łzy. Kilka dni później ofiarował on obraz sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Do dziś Matkę Bożą Kalwaryjską otacza kult.
Mszy św. w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w archikatedrze warszawskiej, z udziałem prezydentów Polski, Litwy i Łotwy, przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego.
W Dusznikach Zdroju w parafii pw. św. Piotra i Pawła mężczyzna wtargnął do kościoła i mierzył z broni do kapłana, który głosił kazanie.
Szczególna modlitwa w łączności z papieżem Franciszkiem i sanktuariami świata o ustanie pandemii odbędzie się na Jasnej Górze już dzisiaj.
3 maja mija 55 lat od złożenia przez Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego Milenijnego Aktu Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie. To zawierzenie z 1966r. było historycznym wydarzeniem. Stolica Apostolska przyrównała go potem do największego w dziejach naszego Narodu - do chrztu Mieszkowego, który dał początek chrześcijaństwu Polski.
Beatyfikacja sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, duszpasterstwo Kościoła w Polsce w czasie pandemii i po jej ustaniu, zamknięcie obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II oraz czerwcowe zebranie plenarne Episkopatu – będą głównymi tematami Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, która spotka się 3 maja br. na Jasnej Górze.
W Kościele 3 maja przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - głównej patronki Polski. Aktu oddania państwa pod opiekę Matki Bożej dokonał w roku 1656 w katedrze lwowskiej król Jan Kazimierz. Odbyło się to po zwycięstwie odniesionym nad Szwedami i obronie Jasnej Góry.