Leon XIV w Castel Gandolfo
Leon XIV w Castel Gandolfo
Krzysztof Bronk i Jean-Charles Putzolu

Papież na urlopie to dobry przykład dla biskupów i księży

Krzysztof Bronk i Jean-Charles Putzolu

VATICANNEWS.VA

publikacja 14.07.2025 10:56

Kto nie odpoczywa, męczy innych.

Przebywający na dwutygodniowym urlopie w Castel Gandolfo Leon XIV daje dobry przykład innym księżom i biskupom. Odpoczynek, relaks i regeneracja sił są absolutnie niezbędne dla każdego, również dla kapłana, aby mógł lepiej służyć Ludowi Bożemu – mówi Radiu Watykańskiemu wiceprzewodniczący Episkopatu Francji. Dodaje, że kiedy był rektorem seminarium, mówił klerykom, że ten, kto nie odpoczywa, męczy innych.

Księża są zmęczeni i wypaleni

Zdaniem bp. Benoît Bertranda letni wypoczynek jest tym bardziej niezbędny, że współcześni księżą są dziś często przeciążeni pracą, a nawet wypaleni. Świadczą o tym kompleksowe, pionierskie badania, które w 2020 r. zostały przeprowadzone na zlecenie Episkopatu wśród czynnych duszpastersko we Francji 6300 kapłanów. Okazało się, że o ile 90 proc. badanych cieszy się dobrym zdrowiem fizycznym, to jednak coraz więcej kapłanów zmaga się z problemem depresji czy tak zwanego wypalenia zawodowego. Takie niepokojące symptomy są obecne u 20 proc. duchownych.

Również świeccy muszą zadbać o swych kapłanów

Bp Bertrand podkreśl, że Episkopat przeprowadził te badania, a potem szeroko rozpowszechnił ich wyniki, aby uwrażliwić na ten problem cały Kościół. Nie tylko biskupi, ale również świeccy muszą dbać o swych kapłanów, tworzyć dla nich przyjazne środowisko. „Świeccy powinni być uważni, czujni, a także braterscy wobec swoich księży, zapraszając ich od czasu do czasu na skromną kolację bez nadmiaru alkoholu, a także pozwalając im się zrelaksować i wysłuchać ich. Wiem, że wielu katolików, wiele rodzin dba o swoją parafię, ale trzeba też, aby ksiądz dał się zaprosić i dzielił się z innymi swoimi trudnościami”.

Wzajemne odwiedziny biskupów

Bp Bertrand przyznaje, że podobne problemy są obecne również wśród biskupów. Aby im zapobiegać zaproponowano w ramach Konferencji Episkopatu formułę wzajemnych odwiedzin. „Są to wizyty dokonywane przez biskupa i świeckich, którzy przyjeżdżają na jakiś czas, aby się spotkać z biskupem, odwiedzić go, porozmawiać też z jego współpracownikami, aby pomóc mu w jego biskupiej misji” – wyjaśnia wiceprzewodniczący episkopatu.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona

Reklama

Reklama