Poruszyliśmy całą gamę problemów społecznych

O tematyce spotkania w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka mówił metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc.

 Wyzwania społeczne, w tym związane z transformacją przemysłu wydobywczego, kwestie ochrony środowiska naturalnego człowieka czy problem migracji poruszyła czwarta grupa biskupów polskich w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Mówiono ponadto o reakcji Kościoła na pandemię Covid-19, czy o problemie marnowania żywności. Podczas briefingu w Radiu Watykańskim o tematyce poruszanej w tej dykasterii mówił metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc.

Przypomniano o współdziałaniu Kościoła z władzami państwowymi i samorządowymi w obliczu wyzwań związanych z pandemią COVID- 19, w tym zaangażowaniu Kościoła w propagowanie akcji szczepień, czy udostępnieniu pomieszczeń kościelnych na przeprowadzenie akcji szczepień, włączeniu się seminarzystów czy osób zakonnych jako wolontariuszy w pomoc dla domów opieki społecznej.

Abp Skworc przedstawił podczas spotkania w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka obszerną, liczącą kilkanaście stron syntezę dotyczącą sytuacji w obydwu metropoliach: krakowskiej i katowickiej. Zawarto w niej omówienie obszernej działalności Caritas, zaangażowania Kościoła w obliczu gwałtownych procesów gospodarczo-społecznych, zagrożeń ekologicznych, depopulacji i starzenia się społeczeństwa.

Metropolita katowicki szczegółowo poruszył takie kwestie jak problem jakości powietrza, czystości wody, gleby. „Chcemy jako Kościół włączyć się w tę troskę o nasz wspólny dom, o ziemię, te różne sytuacje w diecezji w metropolii krakowskiej i w metropolii katowickiej” – podkreślił. Wymienił szczególnie wyzwania związane z problemem dekarbonizacji i zapowiedzią likwidacji do 2049 roku wszystkich kopalń na Górnym Śląsku. A sprawa ta dotyczy pół milina osób zatrudnionych w górnictwie i w powiązanych z nim przedsiębiorstwach. Tym ludziom trzeba zaproponować alternatywne miejsca pracy.

Abp Skworc wskazał też na problem migracji nie tylko w skali międzynarodowej, czyli sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, czy Ukraińców pracujących w naszym kraju i ich integracji, zapewnienia im posługi duszpasterskiej, ale także migracji wewnętrznej.

Podjęto ponadto problem marnowania i niszczenie żywności, tym bardziej, że według statystyk przeciętnie jeden obywatel marnuje w skali roku 56 kg żywności. Chodzi więc o uwrażliwianie wiernych i wskazywanie na konieczność dokonywania racjonalnych zakupów. Zatem decyzje ekonomiczne mają także swój wymiar moralny – wskazał hierarcha.

Metropolita katowicki przypomniał, że Kościół w Polsce wspiera związki zawodowe w ich staraniach o obronę niedzieli, jako dnia wolnego od pracy niekoniecznej. Zaznaczył,, że ma to szczególne znaczenie dla kobiet pracujących w handlu.

Abp Skwroc stwierdził, że prefekt dykasterii, kard. Peter Turkson wyraził podziękowanie dla Kościoła w Polsce za przygotowanie konferencji klimatycznej COP-24 w Katowicach w roku 2018 i zachęcał do dalszego zaangażowania w sprawy związane ze środowiskiem naturalnym oraz troską o nasz wspólny dom.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11