W Syrii dotkniętej trzęsieniem ziemi i epidemią cholery, wciąż trwają walki. Na domiar złego kraj pozostaje objęty sankcjami – ostatnie wydarzenia doprowadziły bowiem jedynie do ich częściowego złagodzenia. „Wszyscy jesteśmy jak ofiary trzęsienia ziemi; ludzie umierają tutaj z głodu” – mówi Radiu Watykańskiemu o. Abdo Raad.
„Bez Polski nie dalibyśmy rady. Dzięki otrzymywanej pomocy nadal możemy odpowiadać na najpilniejsze wyzwania, jakie stwarza wojna na Ukrainie” – w rozmowie z Radiem Watykańskim wskazuje na to ojciec Misza Romaniw kierujący Domem św. Marcina de Porres w Fastowie.
„Jak mówi powiedzenie: nie ma sensu biec, kiedy jest się na niewłaściwej drodze” – napisał przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Nigerii w odniesieniu do wyborów prezydenckich w tym kraju. Abp Lucius Iwejuru Ugorji podkreślił, że od dawna miano tam nadzieję na demokratyczne procesy odzwierciedlające wolę narodu, ale zamiast tego ludzie podczas głosowania doświadczyli wielu trudności czy nieprawidłowości dalekich od obietnic organizatorów.
Mało kto wie, o tragedii, jaka rozgrywa się w tak małym kraju jak Burkina Faso. Papieski apel może to zmienić – mówi Radiu Watykańskiemu bp Laurent Dabiré. Franciszek wspomniał o Burkina Faso w niedzielę na Anioł Pański. Prosił o modlitwę za mieszkańców tego kraju, aby przemoc, której doświadczyli, nie spowodowała utraty wiary w drogę demokracji, sprawiedliwości i pokoju.
Papieska intencja modlitewna na marzec 2023 r.
20 lutego w Pabo na północy Ugandy, na terenie parafii Niepokalanego Serca Maryi została otwarta szkoła podstawowa im. św. Pawła. Szansę na naukę otrzyma ok. 1200 dzieci z okolic dystryktu Amuru.
W Warszawie zakończyły się w środę trzydniowe obrady Komisja Episkopatu ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – poinformował bp Piotr Greger, który przewodniczył obradom. Przedstawiono m.in. projekt obrzędów pogrzebowych z obecnością urny zawierającej prochy zmarłej osoby.
Dołączyć można w każdej chwili.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie rusza z kampanią pt. „SOS dla chrześcijan w Nigerii”. Papieskie Stowarzyszenie chce zaprosić wiernych do modlitwy w intencji prześladowanych oraz pokazać ich historie. Przez cały Wielki Post na stronie pkwp.org publikowane będą świadectwa chrześcijan, którzy po latach byli zdolni do przebaczenia oprawcom.
Największym wyzwaniem Kościoła grekokatolickiego w Polsce jest brak infrastruktury i zbyt mała liczba księży. Po 24 lutego ub.r. w eparchii przemysko-warszawskiej utworzyliśmy 3 nowe parafie i 12 ośrodków duszpasterskich. Kolejne powstaną w Zakopanem i w Nowym Targu - powiedział PAP metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz.