Światowy Dzień Młodzieży w archidiecezji katowickiej rozpoczął się w dwóch kościołach - Mariackim i Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Młodzi wysłuchali świadectw, które pokazywały, jak odnaleźć swoją drogę powołania i praktycznie uczestniczyć w życiu Kościoła.
Przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów bp Georg Bätzing dokonał zróżnicowanego bilansu kontrowersyjnych rozmów w Rzymie na temat reform kościelnych w swoim kraju. Na konferencji prasowej 19 listopada powiedział, że po wizycie ad limina niemieckiego episkopatu wraca do domu „z ulgą i z niepokojem”. Niepokoi go to, że świeccy, stanowiący większość ludu Bożego, wciąż nie mogli przedstawić w Rzymie swojego punktu widzenia. „Lud Boży w Niemczech jest niecierpliwy i naciska na zmiany” – wyjaśnił biskup Limburga.
„Kontynuujcie wytrwałe zaangażowanie i otwarty dialog ze wszystkimi jako narzędzia w służbie pokoju i rozwiązywaniu konfliktów” – powiedział Papież podczas spotkania ze wspólnotą misyjną „Lekarze z Afryką” (CUAMM).
Wspominając swoją niedawną wizytę u Papieża Franciszka, bp Jan Sobiło zauważył przez okno ustawianą na Placu Świętego Piotra choinkę. W rozmowie z Radiem Watykańskim powiedział, że pomyślał wtedy o świętach Bożego Narodzenia w strefie przyfrontowej na wschodzie Ukrainy i zadał sobie pytanie, czy będzie możliwe postawienie chociażby małych choinek w okopach żołnierzy broniących kraju przed agresorem?
Rosjanie zaciekle atakują Ukraińców w obwodzie donieckim i ostrzeliwują ludność cywilną na terenie całego napadniętego kraju.
„To ważne, abyśmy na drodze ekumenizmu zbliżali się do siebie coraz bardziej, nie tylko wracając do wspólnych korzeni, ale także razem głosząc dzisiejszemu światu świadectwem życia oraz słowami życia misterium miłości Chrystusa i Jego Oblubienicy, Kościoła” – mówił Papież podczas spotkania w Rzymie z katolikosem-patriarchą Asyryjskiego Kościoła Wschodu, Mar Awą III. Franciszek podkreślił dobre oraz pełne dialogu stosunki między dwiema wspólnotami.
Ojciec Święty mianował 19 listopada bp. Zygmunta Robaszkiewicza ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny, dotychczasowego ordynariusza diecezji Morombe, biskupem diecezji Mahajanga na Madagaskarze.
Udało się z dużym prawdopodobieństwem określić miejsce ostatniego pobytu i śmierci więzionego w latach wojny na terenie KL Sachsenhausen bł. bp. Władysława Gorala - poinformował portal tvp.info. Nowo odnaleziony dokument wskazuje na KL Ravensbrueck jako ostatnie miejsce, w którym przebywał bp Goral.
Ojciec Stanisław był m.in. Krajowym Moderatorem Dzieła Duchowej Adopcji. Odszedł w 69. roku życia, 49. roku życia zakonnego i 43. kapłańskiego.
Na impas, w jakim znaleźli się niemieccy po wizycie ad limina Apostolorum, wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach agencji CNA Deutsch Martin Grünewald.
Chcemy modlić się o sprawiedliwy pokój na Ukrainie oraz uczcić pamięć ofiar rosyjskich zbrodni – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prosząc o modlitwę z okazji przypadającej 25 listopada tego roku 90. rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie. Abp Gądecki zaapelował też o dodanie tej intencji do modlitwy powszechnej podczas Mszy św. w niedzielę 27 listopada.