We wtorek 13 września do tego kraju przylatuje papież Franciszek.
Chrześcijanie nie powinni użalać się nad sobą(...) ale żyć przesłaniem Jezusa.
Tak uważa były kapłan tego Kościoła, Serhij Dmitrijew.
W środę w Kazachstanie rozpoczyna się VII Kongres Przywódców Światowych i Tradycyjnych Religii.
Kazachskie kongresy od samego początku wzorowały się na pokojowym spotkaniu religii w Asyżu, zorganizowanym z inicjatywy św. Jana Pawła II.
W dniach 14-15 września odbędzie się w stolicy Kazachstanu Nur-Sultanie VII Kongres Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii pod hasłem: „Rola zwierzchników światowych i tradycyjnych religii w duchowym i społecznym rozwoju ludzkości w okresie popandemicznym”. Weźmie w nim udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Wizyta Papieża w Kazachstanie jest dla naszej maleńkiej wspólnoty katolickiej wydarzeniem historycznym. Wierzymy, że to spotkanie ludzi różnych religii przybliży pokój i zakończy tragedię wojny na Ukrainie – mówi Radiu Watykańskiemu abp Tomasz Peta. Jest on arcybiskupem stolicy Kazachstanu, gdzie już jutro przybędzie Franciszek z okazji VII Kongresu Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii.
We Frankfurcie nad Menem dobiegła końca czwarta sesja plenarna drogi synodalnej. 230 delegowanych przegłosowało m.in. apel o możliwość kapłaństwa kobiet, rewizję katolickiej etyki seksualnej w kwestii osób homoseksualnych oraz apel o nowe prawo pracy dla osób zatrudnionych w strukturach kościelnych. Obrady nie obyły się bez gorących emocji oraz gróźb pod adresem konserwatywnej mniejszości.
Papież Franciszek spotkał się z członkami Powszechnej Konfederacji Przemysłu Włoskiego, głównego stowarzyszenia przedsiębiorców w tym kraju. Ojciec Święty zaprosił ich do rozważania na temat dobrego używania własnych środków i biznesu, przypominając że jednym z podstawowych pytań Ewangelii jest kwestia możliwości wejścia osób bogatych do nieba.
W uroczystość Matki Bożej Piekarskiej abp koadiutor Adrian Galbas poświęcił odnowioną kaplicę na piekarskiej kalwarii.
Ukraińska armia przeprowadza skuteczne kontrofensywy, zwłaszcza w obwodzie charkowskim. Od 1 września wyzwolono już ponad 3 tys. km2 terytorium tego kraju. Jednak to nie powstrzymuje Rosjan od atakowania również niewojskowych obiektów na Ukrainie. W ciągu ubiegłej doby szczególnie mocno zbombardowano takie miasta jak sam Charków, Zaporoże i Dniepr. „Widzimy, jak z powodu wielkich strat na frontach wróg mści się na ludności cywilnej” - wskazał abp Światosław Szewczuk.
„Bądźcie zawsze ludźmi ogarniętymi pasją, poszukującymi tego, co prawdziwe, dobre i piękne” – powiedział Papież podczas spotkania z przedstawicielami Stowarzyszenia Studentów Szwajcarskich zrzeszającego osoby w różnym wieku, przez co tworzy się przestrzeń dialogu międzypokoleniowego. Franciszek zaproponował członkom stowarzyszenia, aby wspierali realizację prawa do nauki tych, którzy w różnych częściach świata są go pozbawieni lub mają je w znacznej mierze ograniczone.
Dziękczynienie za beatyfikację Albino Lucianiego – papieża Jana Pawła I odbyło się 11 września w jego rodzinnej miejscowości Canale d’Agordo. Przed uroczystą Mszą św., której przewodniczył patriarcha Wenecji abp Francesco Moraglia, radośnie zabrzmiały kościelne dzwony.
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 Integracyjna im. Jana Pawła II w Radomiu zaprasza do udziału w XXII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę.
We Wrocławiu trwa Rok Edyty Stein. Nie sposób w tym czasie nie zajrzeć do klasztoru karmelitanek bosych. "Zawsze przeczuwałam - pisała Edyta - że Pan zachował dla mnie w Karmelu coś, co tylko tam mogę znaleźć".
O tym, że to ludzie młodzi, czerpiący z doświadczeń starszych pokoleń, są zawsze nadzieją dla pogrążonego w trudnościach świata, pisze Ojciec Święty w orędziu na 37. Światowy Dzień Młodzieży, który będzie celebrowany w diecezjach całego świata w uroczystość Chrystusa Króla 20 listopada br. a w wymiarze międzynarodowym w dn. 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie. Papież zachęca też młodych ludzi, by, na wzór Maryi, kierowali się w życiu "dobrym pośpiechem" i odważnie nieśli innym Chrystusa.
Sprowadzenie owoców beatyfikacji kard. Wyszyńskiego do oddawanego mu kultu byłoby wielkim ograniczeniem – mówi metropolita warszawski w rok po wyniesieniu na ołtarze kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej. Wyjaśnia, że najważniejsze jest wydobycie ze spuścizny Prymasa Tysiąclecia oraz Matki Czackiej tych inspiracji, jakie mogłyby być cenne dla Kościoła dziś.
12 września mija rocznica beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, człowieka wielkiej wiary, umiejącego przebaczać wrogom, kochającego ojczyznę i męża stanu, który przeprowadził Kościół w Polsce przez trudne lata komunizmu i matki Elżbiety Róży Czackiej, pionierki polskiej tyflologii i opiekunki niewidomych.