Stając w obronie Ukrainy, lecz nie nazywając Rosji agresorem, papież Franciszek postępuje podobnie jak jego poprzednicy w XX stuleciu.
Powodów tej blokady mogło być kilka. Obecnie strona już działa.
"Ta wojna coraz bardziej przypomina nam zasady niewidzialnej walki, walki duchowej, którą każdy chrześcijanin toczy z diabłem, złem i jego sługami".
Zmniejszyła się ilość dostarczanej pomocy humanitarnej dostarczanej do miasta.
Nie boję się, chcę pomagać innym. Nie mogę się jednak doczekać pokoju” – powiedziała Sofia, nastolatka, która uciekła przed wojną.
"Cieszymy się, że Kościół służy na dany moment pomocą duchową, i jest miejscem schronienia".
„Wczoraj mieliśmy ślub, a dziś świętujemy kolejny!” – mówi ks. Lucas Perozzi.
Do 75 tys. wzrosła liczba ukraińskich uchodźców, którzy przybyli do Włoch od rozpoczęcia wojny.
Metropolita Chalcedonu zdecydowanie potępił inwazję na Ukrainę oraz skrytykował wizję „rosyjskiego świata” promowaną przez Władimira Putina.
"Czegoś takiej jeszcze nie było w historii Ukrainy, nawet podczas Majdanu w 2014 r".
Papież jest dobrze poinformowany w sprawie sytuacji w Ukrainie. Z różnych stron dochodzą do niego wiadomości, których nawet my nie mamy - powiedział w środę przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Zaznaczył, że papież ma wewnętrzną wolność, która pozwala mu nie tracić spokoju.
Od 2 kwietnia w każdą sobotę turyści i wszyscy chętni będą mogli wsiąść do wagonu i udać się do letniej rezydencji papieży na wzgórzach rzymskich.
Paweł Cwynar - nawrócony gangster spotkał się z młodzieżą w radomskiej katedrze. Spotkanie odbyło się 30 marca w trakcie rekolekcji dla uczniów szkół średnich. Wzięło w nim udział ok. 1,5 tys. osób. Była możliwość uczestnictwa w adoracji przed Najświętszym Sakramentem oraz przystąpienia do spowiedzi.
Władze Rosji zablokowały oficjalną stronę internetową Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP). „Nie zostaliśmy o tym poinformowani i jesteśmy zaskoczeni” – powiedział KAI rzecznik Kościoła ks. Łukasz Leonkiewicz.
Kolonia chce zrezygnować ze swojego symbolu - dwóch wież katedry - w oficjalnym logo miasta. Oficjalny powód to postawienie na "bardziej nowoczesną estetykę". "Ale przesłanie, które jest tu wysyłane, sięga głębiej: Kościół i chrześcijaństwo jawią się jako uciążliwość, która może spowodować obrazę. To jest katastrofalne" - ocenia dziennik "Die Welt".
Biblia jest obecnie dostępna w całości w 719 językach.
Znana fińska polityk oraz luterański biskup stanęli przed sądem za to, że cytowali św. Pawła, co zostało zinterpretowane jako mowa nienawiści. Dziś sąd w Helsinkach ogłosił wyrok w tej sprawie.
Przypuszczam, że prezydent Andrzej Duda pewnie będzie chciał zaprosić Ojca Świętego, ale wątpię czy w obecnej sytuacji Ojciec Święty może sobie na to pozwolić - powiedział w środę KAI abp Stanisław Gądecki, pytany o możliwą wizytę Ojca Świętego w Polsce w związku z sytuacją na Ukrainie. Jak jednak zaznaczył przewodniczący Episkopatu Polski, "Ojciec Święty jest człowiekiem wolnym, nie jest niczym skrępowany. Ma cnotę wolności wewnętrznej, która pozwala mu nie tracić spokoju pośród trudnych sytuacji".
Zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 19 stycznia br. błogosławiona Natalia Tułasiewicz, męczennica, została patronką nauczycieli w Polsce - poinformował w środę przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie spotkał się w środę z grupą uchodźców z Ukrainy - dzieci oraz matek. Mówił wiernym o "potworności" wojny i jej "bestialskim okrucieństwie" oraz modlił się o jego zakończenie.
„Duchowa wrażliwość starości jest w stanie w sposób wiarygodny i ostateczny przełamać rywalizację i konflikt między pokoleniami” - powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez na temat starości papież zwrócił uwagę na wrażliwość duchową właściwą wielu osobom w podeszłym wieku, jak o tym świadczy Symeon i Anna, dwoje starców oczekujących na nawiedzenie Boga.
Ukraiński jezuita o. Andrij Syvak jest praktykującym psychoterapeutą. Pracuje we Lwowie, w domu prowadzonym przez Jezuicką Służbę Uchodźcom.