- Nie można przeprowadzać transformacji ekonomii, mającej na celu zabezpieczenie przed degradacją środowiska, doprowadzając jednocześnie do degradacji człowieka - mówił metropolita katowicki.
Drugą niedzielę z rzędu Papież nie pojawił się w oknie Pałacu Apostolskiego, tylko odmówił modlitwę Anioł Pański w kaplicy Domu Świętej Marty, gdzie mieszka. Była ono bezpośrednio transmitowana na plac św. Piotra, dzięki czemu licznie przybyli pielgrzymi - widząc Franciszka na telebimach - mogli wysłuchać jego rozważania na początek Adwentu i odmówić z nim modlitwę maryjną. Papież był w lepszej formie i miał silniejszy głos, ale rozważania odczytał jeszcze za niego ksiądz z sekretariatu stanu.
Duszpasterstwo Białorusinów w Warszawie zorganizowało dzień wdzięczności Kościołowi w Polsce. Biskup Krzysztof Zadarko pobłogosławił obraz Matki Bożej Budsławskiej.
Przełom to Jan Paweł II. Widział, co zrobili komuniści.
Ze szczególnym apelem na progu Adwentu, by „Zanieść Boże Narodzenie do Betlejem” zwrócili się paulini i dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
- Synod jest po to, by razem odkrywać to, co Duch Święty mówi do Kościoła - mówił metropolita łódzki kapłanom i świeckim archidiecezji warszawskiej w Świątyni Opatrzności Bożej.
Już dziś wieczorem o godz. 20.30 w Taizé odbędzie się modlitwa, podczas której odpowiedzialność za ekumeniczną wspólnotę braci przejmie br. Matthew. - To dla nas bardzo specjalny dzień – mówi br. Alois, dotychczasowy przeor. Udostępniamy okienko transmisji wydarzenia.
Stan zdrowia papieża Franciszka poprawia się; nie ma gorączki i kontynuuje terapię - poinformował w sobotę Watykan. Zapowiedziano, że podobnie jak przed tygodniem papież odmówi w niedzielę modlitwę Anioł Pański w kaplicy Domu Świętej Marty, gdzie mieszka.
Dewastacja stworzenia jest wykroczeniem przeciwko Bogu, nie tylko grzechem osobistym, ale strukturalnym – stwierdził Papież Franciszek w przesłaniu do uczestników konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju, które odczytał i przekazał uczestnikom kard. Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu. Papież powtórzył apel: „z pieniędzy wykorzystywanych na broń i inne wydatki wojskowe, stwórzmy Światowy Fundusz na rzecz ostatecznego wyeliminowania głodu”.
„Czas, abyśmy na nowo odkryli, że Chrystus jest Panem. I do Niego zawsze należy ostatnie słowo” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło, który przed rozpoczęciem Adwentu przebywał w Betlejem. Wyjaśnia, że poprzez kampanię „S.O.S. dla Ziemi Świętej” Pomoc Kościołowi w Potrzebie chce zanieść chrześcijanom Boże Narodzenie.
Niedawno brytyjski sąd nie pozwolił leczyć jej we Włoszech.
Sekretarz generalny Caritas Internationalis w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News.
Na uniwersytecie Angelicum Amerykanin wygłosił prelekcję pt. „Jan Paweł II, prymat kultury a współczesne wojny kulturowe”.
Metropolita poznański po 10 latach kończy swój udział w pracach Rady Konferencji Biskupich Europy.
„Można powiedzieć to była nasza babcia, która zawsze na nas czekała na placu dotykającym murów watykańskich. Przez lata proponowaliśmy jej wielokrotnie mieszkanie, ale zawsze odmawiała. Rok temu udało się ją namówić. Wynajęliśmy dla niej małe mieszkanko, gdzie się wprowadziła. Ostatni miesiąc zaś spędziła pod bardzo dobrą opieką sióstr zakonnych pochodzących z Korei” – tak mówi o Ripalcie Policastro kard. Konrad Krajewski, który przewodniczył jej Mszy świętej pogrzebowej. Miała 92 lata.
Jednym ze standardów demokratycznych państw Europy jest wspieranie z funduszy publicznych Kościołów i związków wyznaniowych, z czym nie kłóci się zasada rozdziału Kościoła od państwa. W większości krajów Unii Europejskiej istnieje model, który można nazwać partycypacyjnym, a polega on na daleko idącej pomocy państwa w pokrywaniu kosztów działania związków wyznaniowych, czemu towarzyszą niekiedy specjalne podatki kościelne. Obecny jest też model samofinansowania się Kościołów przy bardzo niewielkim wsparciu ze środków publicznych. Do takich krajów należy Polska.
Musimy podejmować ewangelizację w Europie – powiedział abp Gintaras Grušas, podsumowując w rozmowie z dziennikarzami doroczne zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Odbywało się ono na Malcie w dniach 27-30 listopada.
- Wszyscy w Kościele są swoi, niezależnie od tego z jakiej są opcji politycznej, jakie reprezentują poglądy. Kościół nie ma "nie-swoich" (...). Jeśli już istnieje jakiś spór polityczny, będący częścią życia publicznego, to oby on nas nie dzielił, tylko byśmy bardziej korzystali z różnych opcji i wizji, by budować dobro wspólne naszej Ojczyzny - mówił na antenie Radia eM abp Adrian Galbas.
"Miłość Ojca" to temat Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Sakralnej OKSSa 2023. Wydarzenie po raz drugi zostało zorganizowane przez wrocławską Fundację "Maria i Marta". Tym razem jego finał odbył się w Galerii Sztuki Współczesnej Akademii Lubrańskiego w Poznaniu. Do 5 stycznia można oglądać tam wystawę pokonkursową.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazała chrześcijanom z Ziemi Świętej ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Symboliczny dar odebrał kard. Pierbattista Pizzaballa, z którym spotkał się ks. prof. Waldemar Cisło.