"Kristos harjaw i merełoc!" - Chrystus powstał z martwych! Jak przeżywają Wielkanoc chrześcijanie rodem z Armenii? Mówi ks. prof. Józef Naumowicz, który regularnie odwiedza Wrocław, przewodnicząc liturgii ormiańskokatolickiej.
Dla mnie Jan Paweł II jest Wielkim Świętym, mimo dramatów, które pojawiły się podczas jego pontyfikatu. We Francji wiara przejawia się bardziej w życiu prywatnym katolików niż podczas ceremonii kościelnych, inaczej niż w Polsce – mówi PAP bp pomocniczy w Paryżu dr Denis Jachiet, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. powszechnej misji Kościoła, szef Radia Notre Dame.
- Posługa w szpitalu tymczasowym to bardzo ważne doświadczenie, poczucie bycia w centrum Kościoła i Ewangelii - uważa ks. Wojciech Bartoszek, kapelan takiego szpitala w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
W wywiadzie dla hiszpańskiego radia COPE watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin przyznał, że Europa coraz bardziej się laicyzuje i oddala od chrześcijańskich korzeni. Zaznaczył, że obecnie misją Kościoła na Starym Kontynencie jest dawanie spójnego i przekonującego świadectwa życia chrześcijańskiego, bez narzucania swoich przekonań.
Ks. dr hab. Piotr Roszak, prof. UMK w Toruniu, opowiada o niezwykłych odkryciach archeologicznych w grobie św. Jakuba w Santiago de Compostela.
W tym roku z powodu obostrzeń epidemicznych nie odbywa się barwny kiermasz towarzyszący obchodom odpustu u Najświętszego Salwatora.
Do nieustawania w poszukiwaniu zmartwychwstałego Chrystusa, który daje życie w obfitości tym, którzy Go spotkają, zachęcał Ojciec Święty w rozważaniu przed południową modlitwą maryjną okresu wielkanocnego. Z powodu obowiązującego w Rzymie twardego lockdownu papież odmówił Regina coeli nie z okna Pałacu Apostolskiego, lecz samotnie w bibliotece, skąd modlitwa była transmitowana przez watykańskie media.
Dzieci z ubogich krajów płacą najwyższą cenę za pandemię. Totalne lub częściowe zamknięcie szkół pogłębiło nie tylko wykluczenie edukacyjne, ale i zaostrzyło głód, ponieważ został im odebrany jedyny pewny posiłek w ciągu dnia, jakim jest dożywianie w szkole. Szacuje się, że liczba niedożywionych dzieci wzrośnie w tym roku o 80 mln tylko dlatego z tego powodu, że nie chodzą do szkoły.
W ciągu minionego roku we Włoszech z powodu COVID-19 zmarło 269 księży katolickich. Najbardziej dotknięta pod tym względem jest północ kraju, która była epicentrum pandemii. Odnotowano tam 78 proc. wszystkich zgonów.
Uroczystości wielkanocne poprzedziła w Libanie seria ulicznych protestów. Młodzi domagają się koniecznych reform i przywrócenia demokracji. Kraj pogrążony jest w najcięższym od 30 lat kryzysie społeczno-gospodarczym. Milion Libańczyków codziennie modli się na różańcu za ojczyznę.
To będą najgłodniejsze święta od momentu wybuchu wojny w Syrii. Ogromny kryzys gospodarczy i nałożone na ten kraj międzynarodowe sankcje sprawiają, że ludzie każdego dnia walczą o przetrwanie swych rodzin. „Gdyby nie wiara, wielu nie dałoby rady przetrwać. Jedyną nadzieją jest dla nas Zmartwychwstały Jezus, całą resztę spowija mrok” – mówi maronicki arcybiskup Aleppo. Pod jego jurysdykcję podlegają tereny, które stały się areną największych wojennych okrucieństw.
„Z ciężkim sercem” zakonnicy w niemieckim Münsterschwarzach, jednym z najważniejszych opactw benedyktyńskich, musieli nagle odwołać wszystkie wielkanocne nabożeństwa i transmisje wideo, a to ze względu na koronawirusa.
Potrzebujemy czasu, by przejść przez tajemnicę Wielkiejnocy. Skoro w Noc Paschalną cały wszechświat opowiada o zmartwychwstaniu, to szkoda byłoby prześlizgnąć się obok bogactwa tekstów, znaków czy doświadczeń – mówi w rozmowie z KAI o. dr Dominik Jurczak OP z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.
Zgodnie z tradycją, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego napisał list na Wielkanoc.