W Kościele rzymskokatolickim Anglii i Walii nie tylko zatrzymał się spadek liczby wiernych, ale też można zauważyć wyraźny rozwój tej wspólnoty - informuje brytyjskie Towarzystwo Biblijne. Dużą rolę we wzroście liczby wiernych są ludzie młodzi, także migranci. Chodzi o tzw. "Pokolenie Z", czyli młodych dorosłych między 18. a 34. rokiem życia.
W poniedziałek w godzinach popołudniowych, po doświadczeniu trudu choroby, w wieku 60 lat, odszedł do Domu Ojca bp Piotr Wojciech Turzyński, biskup pomocniczy diecezji radomskiej, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ds. Duszpasterstwa Nauczycieli.
Msza św. w kościele zbudowanym na miejscu zamku księcia Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich kaplicy chrześcijańskiej była głównym punktem obchodów narodowego Święta Chrztu Polski. Uroczystościom w Poznaniu przewodniczył abp Stanisław Gądecki.
W Mjanmie wierni modlą się w Wielkim Tygodniu przy ruinach kościołów zniszczonych w wyniku trzęsienia ziemi, do którego doszło 28 marca - donosi agencja Fides. Pomimo cierpień wierni wyrażają swoją chrześcijańską nadzieję.
Co za radość wiedzieć, że Papież podpisał dekret ustanawiający Antonio Gaudiego Czcigodnym Sługą Bożym – mówi Vatican News Chiara Curti, badaczka twórczości hiszpańskiego architekta. Dodaje, że aby zrozumieć Gaudiego, trzeba patrzeć na jego dzieło oczami wiary.
Ekumenia to na pierwszym miejscu sprawa chrześcijańskiego sumienia – nie kanonów, nie skuteczności, nie uczuć, ale właśnie sumienia – czytamy w książce „Ekumenia i kanony”, najnowszej publikacji ks. prof. Henryka Seweryniaka, uznanego teologa, ekumenisty, wykładowcy, członka Komisji Mieszanej do spraw Dialogu Teologicznego pomiędzy Kościołem Rzymskokatolickim i Kościołem Starokatolickim Mariawitów.
14 kwietnia w Polsce obchodzone jest Święto Chrztu Narodu i Państwa – rocznica wydarzenia, które zapoczątkowało chrześcijańskie dzieje kraju, będącego dziś jednym z filarów wiary w Europie. Święto chrztu to wyjątkowa okazja, by przypomnieć o cichej, ale konsekwentnej obecności sióstr zakonnych w historii Polski – kobiet, które od wieków służą Kościołowi, narodowi i najbardziej potrzebującym.
Dziś przypada 10. rocznica śmierci kard. Roberta Tucciego, byłego dyrektora Radia Watykańskiego i organizatora papieskich podróży.
W przypadającą 27 kwietnia Niedzielę Bożego Miłosierdzia, katoliccy biskupi zawierzą Filipiny Bożemu Miłosierdziu. Akt ten wpisuje się w obchody trwającego Roku Świętego i ma być „odpowiedzią wiary i nadziei” na wyzwania współczesnego świata.
Wobec obojętności na Boga, która panuje w dzisiejszym świecie, a niekiedy również w Kościele, nie ma pilniejszej misji niż głoszenie Boga i to nie jakiegokolwiek Boga, lecz tego, który objawił się w Jezusie Chrystusie – uważa kard. Kurt Koch. Podkreśla on, że największym problemem współczesnego Kościoła jest nieumiejętność przekazywania wiary przyszłym pokoleniom, a wynika to z kryzysu wiary. Ponieważ przekazywać można tylko to, do czego jest się przekonanym.
Papież Franciszek uznał heroiczność cnót hiszpańskiego architekta, który znaczną część życia poświęcił na budowę bazyliki Sagrada Familia, a swoją pracę traktował jako misję, której celem jest przybliżanie ludziom Boga.
Festiwal Życia, czyli największy chrześcijański festiwal dla młodzieży w Polsce, odbędzie się od 7 do 13 lipca w Kokotku na Śląsku. "Gość Niedzielny" jest jego patronem.
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.
Sanktuarium w Lourdes okazało się za małe, by pomieścić wszystkich licealistów z regionu paryskiego, którzy chcieli wziąć udział w rozpoczętej przedwczoraj pielgrzymce Frat 2025.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Dykasteria ds. Duchowieństwa wydała dekret ws. dyscypliny intencji Mszy Świętych. Dekret został zatwierdzony przez Ojca Świętego Franciszka, w dniu 13 kwietnia 2025 roku, w Niedzielę Palmową. Papież nakazał ogłoszenie dekretu i ustalił, że wchodzi on w życie w dniu 20 kwietnia 2025 roku, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Dekret podpisał kard. Lazzaro You Heung-sik, prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa.
Papież Franciszek, który powoli wraca w Watykanie do zdrowia po ciężkim zapaleniu płuc, przybył na plac Świętego Piotra na zakończenie mszy w Niedzielę Palmową. Na placu entuzjastycznie powitały go tysiące osób. "Dobrej Niedzieli Palmowej, dobrego Wielkiego Tygodnia" - powiedział Franciszek. W chwili zakończenia mszy papież na wózku pojawił się przed bazyliką i przejechał wśród jej uczestników, pozdrawiając ich.
Niedziela Palmowa otwiera w Kościele Wielki Tydzień, który wieńczy Triduum Paschalne. Liturgia tego dnia rozpoczyna się poza prezbiterium od poświęcenia palm i odczytania Ewangelii o uroczystym wjeździe Jezusa do Jerozolimy. To też drugi dzień w roku oprócz Wielkiego Piątku, kiedy odczytywany jest opis Męki Pańskiej.
W niedzielę na Ostrowie Lednickim (Wielkopolskie) odbędą się obchody narodowego Święta Chrztu Polski. Miejsce to wskazywane jest przez historyków jako jedno z prawdopodobnych lokalizacji chrztu pierwszego historycznego władcy Polski Mieszka I.
"Znaki czasu młodego Kościoła" to temat wystąpienia ks. prof. Krzysztofa Pawliny, tektora Akademii Katolickiej w Warszawie, podczas międzynarodowej konferencji "Metodologia czytania znaków czasu" (9-10 kwietnia). Publikujemy treść prelekcji.