Uroczyste zobowiązanie do pokoju będzie centralnym punktem spotkania liderów różnych religii, jakie w najbliższy czwartek z inicjatywy Benedykta XVI odbędzie się w Asyżu.
Wymiar religijny spotkania został zredukowany do minimum. Po wspólnym skromnym obiedzie wszyscy uczestnicy rozejdą się do swoich pokojów w domu pielgrzyma. I tam każdy z nich będzie miał godzinę czasu na milczenie, refleksję bądź modlitwę. Trzeba pamiętać, że w asyskim spotkaniu na rzecz pokoju po raz pierwszy wezmą udział niewierzący.
Wszyscy oficjalni uczestnicy pojadą do Asyżu pociągiem z Watykanu. Ojcu Świętemu będą towarzyszyć w wagonie liderzy delegacji poszczególnych religii i wyznań chrześcijańskich. Cały dzień będzie podzielony na dwa zasadnicze bloki, składające się z wystąpień przedstawicieli różnych delegacji. Pierwszy odbędzie się w Bazylice Matki Bożej Anielskiej, a drugi na placu przed Bazyliką św. Franciszka, gdzie odbywały się poprzednie spotkania międzyreligijne. Każdą z tych dwóch części zamkną przemówienia Ojca Świętego. On też zakończy całe spotkanie, po czym uda się do grobu Franciszka, w czym będą mu mogli towarzyszyć inni uczestnicy spotkania.
Dwa bloki wystąpień zostaną przedzielone obiadem, wspomnianą już poobiednią godziną indywidualnej refleksji bądź modlitwy, a także koncertem chórów diecezjalnego i franciszkańskiego oraz dwóch focolarińskich zespołów Gen Verde i Gen Rosso.
W spotkaniu nie zabraknie też momentów symbolicznych, jak zapalenie lampek, przekazanie sobie znaku pokoju czy wspomniane już uroczyste zobowiązanie do pokoju. Międzyreligijny szczyt dla pokoju potrwa cały dzień. Jego uczestnicy wyruszą z Watykanu o 8:00 rano. Powrót do Rzymu zaplanowany jest na godz. 20:30. Nazajutrz Papież raz jeszcze spotka się w Watykanie z delegacjami, a kardynał sekretarz stanu wyda dla nich obiad.
Dodajmy, że ze swej strony Benedykt XVI przygotuje się do spotkania w Asyżu specjalną Liturgią Słowa, która odbędzie się jutro o godz. 10:30 na Placu św. Piotra zamiast audiencji ogólnej. Tego samego dnia o godz. 9:00 państwo Izrael oraz Żydowski Fundusz Narodowy przekażą Ogrodom Watykańskim 400-letnie drzewo oliwne z Nazaretu. Jak podała izraelska ambasada, dar ten ma być znakiem pokojowych aspiracji tego kraju względem wszystkich narodów i religii. W imieniu Papieża dar przyjmie kard. Tarcisio Bertone.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.