Benedykt XVI przebywający w Kalabrii na południu Włoch, odprawił w niedzielę mszę w mieście Lamezia Terme. W homilii papież mówił, że ziemia ta wstrząsana jest przez "okrutną przestępczość", co było aluzją do dominacji potężnej tamtejszej mafii.
W homilii, wygłoszonej podczas mszy na terenie strefy przemysłowej z udziałem ponad 40 tysięcy wiernych Benedykt XVI powiedział: "Wiem, że także w Lamezia Terme, tak, jak w całej Kalabrii, nie brakuje trudności, problemów, zmartwień".
"Kiedy przyjrzymy się temu pięknemu regionowi, stwierdzimy, że jest on terenem sejsmicznym nie tylko z geologicznego, ale także strukturalnego i społecznego punktu widzenia. To ziemia, na której problemy występują w formie ostrej i destabilizującej; ziemia, gdzie bezrobocie jest niepokojące, gdzie przestępczość, często okrutna, rani tkankę społeczną, ziemia, na której wciąż ma się poczucie sytuacji kryzysowej" - podkreślił papież.
"Na tę sytuację kryzysową wy Kalabryjczycy potrafiliście odpowiedzieć z niesłychaną gotowością i otwartością, z nadzwyczajną zdolnością do przyzwyczajenia się do niewygody" - dodał.
"Jestem pewien, że będziecie potrafili pokonać dzisiejsze trudności, by przygotować lepszą przyszłość" - stwierdził Benedykt XVI. Wezwał wiernych: "Nie ulegajcie nigdy pokusie pesymizmu i zamknięcia się w sobie. Odwołujcie się do zasobów waszej wiary i waszych zdolności ludzkich; podejmijcie wysiłek rozwoju współpracy, otoczenia opieką drugiego człowieka oraz wszelkiego dobra publicznego".
"Wytrwajcie w głoszeniu świadectwa wartości ludzkich i chrześcijańskich, tak głęboko zakorzenionych w wierze i w historii tej ziemi i jej ludności" - apelował papież. I dodał: "Nie lękajcie się żyć w wierze i głosić jej świadectwo w różnych warstwach społeczeństwa, w rozlicznych sytuacjach ludzkiej egzystencji. Macie wszystkie powody, by pokazać, że jesteście silni, pełni ufności i odważni, także dzięki światłu wiary i sile miłości".
Benedykt XVI wyraził przekonanie, że aby stawić czoło "nowej rzeczywistości społecznej i religijnej, odmiennej niż w przeszłości i być może bardziej obciążonej trudnościami" potrzebne jest nowe zaangażowanie całego duchowieństwa i ewangelizacyjny zapał.
Od niedzieli strefa przemysłowa, w której odbyła się papieska msza, nosi imię Benedykta XVI.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.