Młodzi misjonarze wyjechali do Afryki

Z Poznania wyruszyła do Afryki siedmioosobowa ekipa misyjna. Studenci wraz z towarzyszącym im kapłanem spędzą miesiąc na Wyspach Zielonego Przylądka, gdzie będą m.in. prowadzić rekolekcje oraz kursy pierwszej pomocy oraz naturalnego planowania rodziny.

Reklama

17 lipca rozpoczęło się pierwsze tegoroczne doświadczenie misyjne członków Akademickiego Koła Misjologicznego (AKM) z Poznania. Siedmioosobowa ekipa misyjna, którą tworzą kapłan oraz studenci różnych poznańskich uczelni, wyruszyła na miesiąc do Afryki, na Wyspy Zielonego Przylądka (Cabo Verde). Grupa została już wcześniej pobłogosławiona i rozesłana na misje przez metropolitę poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego.

„Uczestnicy doświadczenia misyjnego będą pracować z młodzieżą podczas 4 turnusów rekolekcji Campo Escola w regionie Santa Catarina wyspy Santiago. Towarzyszyć im będzie grupa tamtejszych animatorów, którzy po miesięcznym pobycie w Polsce w 2009 r. założyli grupę misyjną” − tłumaczy w rozmowie z KAI ks. dr Szymon Stułkowski, opiekun naukowy AKM.

Młodzi Polacy podzielą się również z Afrykańczykami swoim doświadczeniem modlitwy różańcowej oraz kultu Miłosierdzia Bożego. W tym celu zabrali ze sobą 100 różańców misyjnych oraz 1000 obrazków Jezusa Miłosiernego z tekstem Koronki w języku portugalskim.

„Na Wyspach Zielonego Przylądka członkowie naszej grupy misyjnej przeprowadzą także kurs pierwszej pomocy oraz naturalnego planowania rodziny. Zamierzają oni również zapoznać młodych z podstawową wiedzą na temat Polski – wyjaśnia ks. Stułkowski dodając, że będą także pomagać w uprawie roli okolicznym gospodarzom oraz pracować wśród chorych w szpitalach i w domach służąc im pomocą fizjoterapeutyczną.

Uczestnicy doświadczenia misyjnego zabrali do Afryki dwa fantomy do uczenia pierwszej pomocy (jeden z nich pozostanie na Cabo Verde), 70 termometrów do przeprowadzenia kursu naturalnego planowania poczęć, dwa paschały na 2012 rok, ornat, 7 stuł, kilka kompletów bielizny kielichowej, 150 drewnianych krzyży dla uczestników Capo Escola (krzyże te wykonali niepełnosprawni uczestnicy pracowni stolarskiej Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Swarzędza), 100 tzw. ręcznych krzyży dla ludzi chorych, kilkadziesiąt krzyży na ścianę oraz figurek Matki Bożej, a także 1500 obrazków bł. Jana Pawła II z modlitwą w języku portugalskim.

Studenci powrócą do Polski 17 sierpnia br. Natomiast na stronie: www.misja.info będzie można śledzić kronikę ich doświadczenia misyjnego w Afryce.

Wyjazd na Wyspy Zielonego Przylądka nie jest jedynym tegorocznym doświadczeniem misyjnym AKM z Poznania. W najbliższych dniach kolejna grupa studentów uda się do Ziemi Świętej.

Realizacja tegorocznych projektów misyjnych Koła finansowana jest w dużej mierze z rozprowadzenia książki pt. „Prośmy o pokój dla Jeruzalem” wydanej przez poznański AKM w kwietniu br. W dwa i pół miesiąca członkowie Koła rozprowadził cały nakład (3000 egzemplarzy) tego pięknego albumu, który jest owocem ubiegłorocznego doświadczenia misyjnego poznańskich studentów w Domu Pokoju na Górze Oliwnej w Jerozolimie.

Tegoroczne doświadczenie misyjne na Cabo Verde jest już trzecim wspólnym projektem realizowanym przez AKM we współpracy z dwoma diecezjami na Wyspach Zielonego Przylądka. W 2008 r. 16 studentów z Poznania przez 5 tygodni pracowało w tamtejszej diecezji Mindelo. Rok później AKM zorganizował przyjazd i pobyt w Polsce 10 osób z Wysp Zielonego Przylądka. Animatorzy duszpasterstwa młodzieży ze wszystkich wysp, wraz z kapłanem i siostrą klawerianką, przez miesiąc poznawali metody pracy z młodymi w Polsce oraz dzielili się swoim doświadczeniem Boga i Kościoła. Od trzech lat, w ramach adopcji serca, AKM adoptuje też troje kabowerdyjskich dzieci.

Akademickie Koło Misjologiczne jest organizacją naukową studentów działającą przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kontynuuje ona tradycje powołanego w 1927 r. przy ówczesnym Uniwersytecie Poznańskim Akademickiego Koła Misyjnego. Jak mówią o sobie członkowie AKM, są grupą studentów, którzy starają się coraz lepiej poznawać czym są tak naprawdę misje w teorii i praktyce. Za cel stawiają sobie popularyzację wiedzy misjologicznej, zwłaszcza wśród studentów, m.in. poprzez organizowanie wyjazdów naukowych oraz spotkań o charakterze naukowym. „Naszym priorytetem jest życie coraz bliżej Boga i formacja duchowa po to, by być misjonarzem zawsze i wszędzie, nie tylko w kraju misyjnym” – podkreślają AKM-owicze.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama