Nie można być aż tak biednym, żeby się nie podzielić - mówi bp Witalij Skomarowski, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich w Ukrainie.
W najbliższą niedzielę w Ukrainie odbędzie się zbiórka dla powodzian, którą kościół katolicki ogłosił wspólnie z Caritas Spes. - Zbiórka jest ważna też dla nas. Uczy nas, że w swoim nieszczęściu nie powinniśmy się zamykać. Niech będzie też naszym wyrazem wdzięczności za to, co Polacy od ponad dwóch lat robią dla nas - mówi menedżer ds. programowych Caritas Spes - Olena Kava.
Pomoc na linii Polska - Ukraina
Pracujemy nieustannie z naszym partnerem w Ukrainie i znamy wszystkie trudności i wyzwania - komentuje Ireneusz Krause, zastępca dyrektora Caritas Polska. - Pomimo trudności wojennych Caritas Spec i kościół w Ukrainie okazują piękny gest dla narodu polskiego w momencie powodzi. Bardzo za to dziękujemy.
Caritas w Polsce pomaga ofiarom wojny na Ukrainie od początku konfliktu współpracując z rzymskokatolicką Caritas Spes oraz grekokatolicką Caritas Ukraina. Caritas wspiera tych, którzy pozostali w swojej ojczyźnie, jak i tych, którzy dotarli do naszego kraju udzielając pomocy rzeczowej i finansowej. Caritas prowadzi w Polsce 28 Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom zapewniając kompleksowe wsparcie uchodźcom z Ukrainy.
Powódź. Pomóż! Działania Caritas
Caritas w Polsce organizuje pomoc dla powodzian na trzech poziomach prowadząc:
• ogólnopolską zbiórkę finansową, wpłat można dokonywać na stronie caritas.pl
• zbiórkę rzeczową w ilościach hurtowych skierowaną do firm, instytucji, biznesu. Oferty można kierować na adres powodz@caritas.org.pl
• akcję „Paczka dla Powodzian”. Już przekazano ponad 350 takich paczek, kolejne są kompletowane przez Caritas Diecezjalne. W Polsce jest ponad 150 punktów, gdzie taką paczkę można oddać, adres wszystkich punktów oraz lista sugerowanych produktów znajduje się na stronie internetowej caritas.pl/powodz.
Do tej pory Caritas w Polsce przekazał powodzianom pomoc rzeczową i finansową o wartości ponad 3 mln zł.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.