Watykański Urząd Informacji i Nadzoru Finansowego (ASIF) przedstawił w poniedziałek swój raport roczny za 2023 rok. Zgodnie z raportem, Watykan w coraz większym stopniu dostosowuje się do międzynarodowych standardów, na przykład w odniesieniu do walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.
ASIF poinformował watykańską prokuraturę w 11 przypadkach, w porównaniu do 19 w poprzedniego roku. Organ nadzorczy nakazał zawieszenie transakcji finansowych tylko w jednym przypadku, w porównaniu do pięciu w 2022. Liczby te przemawiają za stabilnością pod względem przejrzystości i bezpieczeństwa. Według raportu rocznego ASIF za rok 2023, zawarł on również umowy o współpracy z dziewięcioma innymi krajami, a mianowicie Algierią, Azerbejdżanem, Bahamami, Curacao, Libanem, Senegalem, Mauritiusem, Nepalem i Zambią. Oznacza to, że ASIF zawarł łącznie 76 takich umów w ciągu 14 lat. W 2023 r. ASIF złożył podobne 22 wnioski i sam otrzymał dziesięć.
Wzrasta współpraca wewnętrzna z innymi właściwymi organami Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego, a także współpraca międzynarodowa z udziałem, między innymi, w forach Moneyval i Egmont. ASIF nadal przyczynia się również do odzyskiwania dochodów z działalności przestępczej, stając się centrum przychodów netto poprzez wymianę informacji ze swoimi międzynarodowymi odpowiednikami.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.