Kard. Nycz w Wielkanoc: Katolik musi zrezygnować z pewnych „standardów nowoczesności”

Współczesny człowiek zachowuje się tak, jakby miał tu żyć wiecznie.

Przed bezkrytycznym wchłanianiem tego, co podsuwa człowiekowi współczesny świat przestrzegł podczas rezurekcyjnej Mszy św. kard. Kazimierz Nycz. Katolik musi zrezygnować z takich "standardów nowoczesności" jak aborcja na życzenia – powiedział metropolita warszawski w parafii Ofiarowania Pańskiego na stołecznym Ursynowie.

Kard. Nycz przypomniał słowa św. Pawła do tych, którzy przyznają się do Chrystusa, aby szukali tego co w górze,  a nie tego, co na ziemi. - Współczesny człowiek bywa pochylony nad ziemią i tak zachowuje się tak, jakby miał tu żyć wiecznie, jakby życie nie miało końca i nie zmierzało ku śmierci – powiedział w homilii metropolita warszawski.

Nie wolno nam zapominać, gdzie jest nasze „stałe zameldowanie" i gdzie jest nasz dom – mówił kaznodzieja zachęcając do świadczeniu własnym życiem o wierze w zmartwychwstanie Chrystusa i nadziei na własne zbawienie.

Hierarcha zwrócił uwagę, że współczesny świat chciałby wyznaczyć nowe standardy "człowieka postępu" i życia nowoczesnego. Zaznaczając, że współczesny rozwój nauki – medycyny czy informatki – jest imponujący i służy dobru człowieka, zapomina się niekiedy o niektórych elementach tego postępu i o tym, że są granice, których przekroczenie zaczyna obracać się przeciwko człowiekowi.

Kard. Nycz zauważył, że także w Polsce daje się słyszeć głosy aprobaty wobec takich „standardów nowoczesności” jak prawo do aborcji na życzenie czy redefiniowanie małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety.  „Trzeba sobie wtedy powiedzieć, że człowiek, który mieni się być chrześcijaninem, katolikiem musi zrezygnować z takich standardów nowoczesności, nawet jeżeli zostanie określony jako przestarzały” – powiedział hierarcha.

Metropolita warszawski podkreślił, iż „są  pewne podstawowe granice, wpisane w ludzką naturę, a więc nie tylko w chrześcijan; są pewne sprawy podstawowe wpisane w Dekalog, gdzie nie człowiek decyduje o ludzkim życiu, jego początku i końcu, nie człowiek decyduje o pewnych podstawowych instytucjach życia społecznego, takich jak małżeństwo i rodzina”.

Kard. Nycz przestrzegł przed bezkrytycznym wchłanianiem tego, co podsuwa człowiekowi współczesny świat.

Na zakończenie Mszy św. metropolita warszawski poświęcił także nowo powstały fresk przedstawiający polskich świętych i błogosławionych wyniesionych do chwały ołtarzy przez św. Jana Pawła II.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11