Ponad 100 tysięcy uczestników z 17 krajów na trzech kontynentach wzięło udział w tegorocznej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Aplikację mobilną pobrało ponad 50 tys. osób w 55 krajach.
Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK) to coroczne wydarzenie, którego uczestnicy pokonują pieszo od 40 do 140 kilometrów. Idą samotnie lub w małych grupach, nocą, po polnych drogach, lasach, górach lub terenach bagiennych. W drodze towarzyszą im specjalnie przygotowane rozważania 14 stacji Drogi Krzyżowej.
Tegorocznym hasłem rozważań były słowa Jana Pawła II: "Musicie od siebie wymagać".
Dyrektor ds. mediów EDK ks. Łukasz Romańczuk poinformował w komunikacie przesłanym PAP, że w tym roku zarejestrowanych zostało o 89 rejonów więcej niż w roku ubiegłym, a aplikację mobilną Ekstremalnej Drogi Krzyżowej pobrało ponad 50 tys. osób w 55 krajach.
Poza Polską Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się w takich krajach jak: Belgia, Holandia, Hiszpania, Islandia, Estonia, Słowacja, Czechy, Wielka Brytania, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Norwegia, Litwa, Irlandia, Stany Zjednoczone, Kanada i Australia.
"Patrząc po liczbie uczestników i miejscach, gdzie EDK się odbywa możemy śmiało powiedzieć, że jest to inicjatywa ceniona przez ludzi na całym świecie" - ocenił Romańczuk.
Jak co roku najwięcej uczestników wyruszyło na EDK w piątek przed Niedzielą Palmową, jednak na szlak można wyruszyć indywidualnie w dowolnym momencie roku.
Ekstremalna Droga Krzyżowa po raz pierwszy odbyła się w 2009 roku. Pomysłodawcą i organizatorem był ks. Jacek Stryczek, założyciel Stowarzyszenia "Wiosna" i "Szlachetnej Paczki".
Zobacz też:
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.