Dziś mija dokładnie 13 lat od rozpoczęcia wojny w Syrii. Konflikt rzadko już wymieniany w mediach dalej trwa. Według szacunków sytuacja w kraju sprawiła, że ok. 17 mln ludzi potrzebuje wsparcia humanitarnego, a prawie połowa z nich to dzieci. Takie dane przypomina m.in. włoska Caritas.
W 2023 r. od 1 stycznia do końca października zginęło w Syrii 454 cywilów, z czego 115 to osoby niepełnoletnie. To tylko pokazuje, że tragedia wciąż trwa, pomimo swoistego zapomnienia o niej przez świat.
Zgodnie z danymi przekazanymi przez UNICEF, w efekcie walk oraz trzęsienia ziemi sprzed ponad roku 13 mln obywateli kraju, czyli ok. połowy populacji, wyjechało z ojczyzny lub jest zmuszonych do bycia wewnętrznymi uchodźcami. Na miejscu brakuje też często podstawowych usług i produktów – dostępu do elektryczności, edukacji, żywności, czystej wody czy leków.
„Caritas w Syrii pracuje na rzecz dotkniętych społeczności od początku konfliktu, udzielając pomocy doraźnej, rehabilitacji społeczno-ekonomicznej i [pomagając w] odbudowie – czytamy w oświadczeniu prasowym włoskiego oddziału organizacji. – Stałe zaangażowanie dotyczy również pojednania ludzi, którzy nie przestają prosić o pokój”.
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.