Teleskop Webba pozwala spojrzeć na najodleglejsze galaktyki

Papieska Akademia Nauk i rzymski Uniwersytet La Sapienza zorganizowały konferencję na temat odkryć, które umożliwia ten teleskop.

Reklama

Ponad dwa lata temu na orbitę trafił największy do tej pory kosmiczny teleskop zwany teleskopem Webba. Zdjęcia wykonywane przez niego są doskonałym materiałem dla astronomów, dającym zupełnie nowe możliwości. Papieska Akademia Nauk i rzymski Uniwersytet La Sapienza zorganizowały konferencję na temat odkryć, które umożliwia ten teleskop.

Zwiększył on naszą zdolność widzenia słabych obiektów 100 000 razy w porównaniu z poprzednimi dostępnymi teleskopami – mówi Radiu Watykańskiemu prof. Roberto Maiolino z Uniwersytetu w Cambridge.

Jak wyjaśnia, nowa maszyna służy obserwacji pasm podczerwieni, co jest szczególnie przydatne do badania niektórych zjawisk kosmicznych i niektórych kategorii obiektów. „[Teleskop Webba] jest prawdopodobnie jednym z najbardziej ambitnych projektów w astronomii, jakie kiedykolwiek zrealizowano” – mówi prof. Maiolino. - Aby dać wyobrażenie tej skali, kosztował dziesięć miliardów dolarów. To niekoniecznie świadczy o jakości, ale pozwala uchwycić znaczenie, jakie społeczność naukowa i astronomiczna nadała temu teleskopowi”.

Jak wyjaśnia naukowiec, nowy kosmiczny przyrząd pozwala na przeniknięcie poza obłoki pyłu i zobaczenie regionów, w których tworzą się nowe gwiazdy.  Przypomina, że światło ma skończoną prędkość, w związku z czym widzimy np. słońce takie, jakie było 8 min. temu. „Najodleglejsze galaktyki, które zostały obecnie zaobserwowane, znajdują się około 300-400 milionów lat po Wielkim Wybuchu, co może wydawać się dużo, ale w rzeczywistości jest chwilą w kontekście życia wszechświata, które trwa ponad 13 miliardów lat” – mówi prof. Maiolino. - „Więc tak naprawdę [w przypadku tych najodleglejszych galaktyk] mówimy o pierwszych chwilach życia wszechświata, kiedy powstały pierwsze gwiazdy, pierwsze czarne dziury i pierwsze kosmiczne struktury. Pod tym względem Webb jest fantastycznym wehikułem czasu i pozwala nam spojrzeć wstecz w sposób, w jaki żaden inny teleskop nie pozwolił nam do tej pory”.

Teleskop Webba jest wspólnym projektem NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej i Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej. Teleskop nosi imię Jamesa Webba, drugiego administratora NASA.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama