Koncertem Natalii Kukuskiej w Zabrzu rozpoczęło się IV Metropolitalne Święto Rodziny. Wielka impreza odbywająca się w kilkunastu śląskich miastach ma promować wartości rodzinne.
Mottem tegorocznej edycji jest „Piękno życia rodzinnego”.
- Patrzymy bardzo szeroko na rodzinę, przekazujemy wartości następnym pokoleniom. Bardzo konkretnym efektem święta jest zainteresowanie rodziną - powiedział bp Jan Wieczorek, ordynariusz gliwicki obecny na koncercie.
Tradycyjnie wielkie rodzinne świętowanie rozpoczął sobotni koncert. Tym razem na scenie zabrzańskiego Domu Muzyki i Tańca wystąpiła Natalia Kukulska. W niedzielę 22 maja, w katedrach metropolii: w Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu i Opolu zostaną odprawione Msze św. w intencji rodziny.
Impreza, która potrwa do połowy czerwca, jest skupieniem się na rodzinie w wielu wymiarach. Stąd liczne koncerty, biegi, pikniki, ale także seminaria i konferencje. W programie m.in. konferencja o nowej ewangelizacji w kontekście rodziny, sympozjum o ciąży, czy spotkanie poświęcone babciom i dziadkom.
Tegoroczne familijne świętowanie odbywa się w roku beatyfikacji Jana Pawła II oraz w 30. rocznicę ogłoszenia adhortacji „Familiaris consortio”, stąd liczne spotkania poświęcone papieskiej nauce o rodzinie.
„Piękno życia rodzinnego” to hasło tegorocznej edycji święta. Jak wyjaśnia koordynatorka, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka -Szulik- najpiękniejsze chwile przeżywamy właśnie w rodzinie, to tutaj świętujemy urodziny, śluby i matury. Jest to najważniejsze miejsce, obszar w którym czujemy się bezpieczni – dlatego wybrano takie hasło - podkreśliła.
- Bardzo popieramy takie imprezy, które promują wartości rodzinne, dlatego tu jesteśmy – powiedział KAI, Ryszard Plauch, który na koncert przyszedł z żoną i małym Piotrusiem.
Metropolitalne Święto Rodzin odbywa się w ponad 15 miastach, głównie na terenie województwa śląskiego oraz w Opolu.
Idea zorganizowania Metropolitalnego Święta Rodziny narodziła się z inspiracji Światowym Kongresem Rodzin, który odbył się w 2007 roku w Warszawie. Pomysłodawcą i koordynatorem tego przedsięwzięcia jest Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.