Już od czwartku do soboty 135 najlepszych wykonawców z Polski, Litwy, Ukrainy, Białorusi i Włoch w hali widowiskowo-sportowej Będzin Arena wykona 325 kolęd.
Rozpoczęło się wielkie kolędowe Święto! W Będzinie uroczyście zainaugurowano jubileuszową, 30. edycję Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Dwa pierwsze akcenty to dziękczynna Msza św. i Koncerty Inauguracyjne Zespołu "Mazowsze".
Msza św., będąca podziękowaniem za 30 lat trwania największego przeglądu kolęd w Europie, odprawiona została 7 stycznia w kościele św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu. Przewodniczył jej dyrektor Festiwalu, ks. Piotr Pilśniak. Po Mszy odbył się kolędowy koncert Chóru i Orkiestry Barokowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie pod batutą prof. Teresy Krasowskiej. Wśród występujących artystów byli także Grzegorz Biegas (pianino), Tomasz Bielski (klawesyn i pianino) oraz soliści: Katarzyna Pleśniak (sopran), Ewa Biegas (mezzosopran) i ks. Paweł Sobierajski (baryton).
Kolejnym punktem bogatego festiwalowego programu były aż dwa Koncerty Inauguracyjne. W szczelnie wypełnionej melomanami Będzin Arenie w cudowną podróż po polskim folklorze zabrał widzów Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego. Oba koncerty odbyły się we wtorek, 9 stycznia.
Teraz czas na część konkursową. Do 30. edycji odbywającej się pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy zgłosiło się ponad 1200 artystów, którzy startowali w grudniowych eliminacjach.
- Już od czwartku do soboty 135 najlepszych wykonawców z Polski, Litwy, Ukrainy, Białorusi i Włoch w hali widowiskowo-sportowej Będzin Arena wykona 325 kolęd. Doliczając te, które wybrzmią podczas Koncertu Galowego i te, które już zagrał zespół Mazowsze, prawdopodobnie okaże się, że będziemy mieli jedną kolędę na każdy z 366 dni tego przestępnego, 2024 roku. Słuchając tych kolęd i smakując tego wyjątkowego dania, jakie z Bożą pomocą zgotujemy scenie, można będzie wyposażyć się w cudowny oręż, który pozwoli przetrwać zawirowania codzienności - mówi rzecznik Festiwalu Jarosław Ciszek.
Na przesłuchania finalistów zapraszamy w czwartek 11 stycznia i w piątek 12 stycznia od godz. 9.30 do około 20.00. W sobotę 13 stycznia zapraszamy od 9.00 do 14.00. Harmonogram przesłuchań oraz transmisję na żywo można na stronie www.mfkip.pl. Wykonawców oceniać będzie jury pod przewodnictwem wybitnego śpiewaka operowego Wiesława Ochmana.
Festiwal zwieńczy Koncert Galowy w reżyserii Dariusza Wiktorowicza, który odbędzie się w niedzielę, 14 stycznia o godz. 16.00 i będzie podsumowaniem nie tylko bieżącej edycji, ale także minionych 30 lat. To zawsze ogromny ładunek pozytywnej energii i prezentacja tego, co w każdej edycji Festiwalu najpiękniejsze. W czasie koncertu ogłoszony zostanie także zdobywca nagrody Grand Prix, która w tym roku wynosi rekordowe 20 tysięcy złotych. Jej fundatorem jest prezydent Będzina Łukasz Komoniewski. Ubiegłoroczna pula nagród dla wszystkich laureatów wyniosła 104 tysiące złotych.
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu jest bezpłatny.
Serdecznie zachęcamy do kolędowania z uczestnikami Festiwalu i przedłużenia tym samym radości Świąt Bożego Narodzenia!
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).