Nie możemy przyzwyczaić się do tego, że Morze Śródziemne z mare nostrum zmienia się w mare monstrum.
Dzięki zaangażowaniu archidiecezji i pomocy włoskiej Caritas, przy współpracy z lokalnymi instytucjami, wybudowano ponad 140 grobów, aby umożliwić godny pochówek migrantów i ubogich, z których wielu pozostaje nieznanych.
„Ten gest miłosierdzia niesie ze sobą ważne przesłanie: nie możemy przyzwyczaić się do tego, że Morze Śródziemne z mare nostrum zmienia się w mare monstrum, w morze niczyje, gdzie ludzie giną z powodu braku pomocy. Śmierć tych ludzi jest wielkim problemem, który wymaga wspólnego poszukiwania skutecznych i humanitarnych rozwiązań, w tym otwarcia korytarzy humanitarnych w celu ochrony osób ubiegających się o azyl” – powiedział kard. Matteo Zuppi, przewodniczący Episkopatu Włoch.
Abp Fortunato Morrone, ordynariusz archidiecezji podkreślił, że cmentarz nie powstałby, gdyby nie rzesza wolontariuszy, którzy przez swoje zaangażowanie pokazali wielkie człowieczeństwo, na przekór skłonności do zapominania.
„Widzieliśmy w tych 45 ciałach ciało Jezusa i dlatego troszczyliśmy się o nich, w dramacie ich śmierci. Namaściliśmy je zapachem zmartwychwstania Jezusa. Gest troski o nich jest troską o nasz świat, w przeciwnym razie Ewangelia może pozostać pustym tekstem, który nie dotyka nas w naszym codziennym życiu. Gest polegający na zapewnieniu miejsca dla tych ludzi na cmentarzu, aby pamięć o nich przetrwała, jest aktem chrześcijańskim, ale także konkretnym i politycznym w głębokim tego słowa znaczeniu. Kiedy troszczymy się o społeczeństwo, zwracając szczególną uwagę na osoby najbardziej wrażliwe, ostatnie, odrzucone, mamy tu także wizję polityczną. Troska o ostatnich przynosi korzyść wszystkim, ponieważ zaczynając od dołu, dobroczynność rozszerza się i dotyka wszystkich.“
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.