Przewodniczący Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) kard. Jean-Claude Hollerich oraz przewodniczący Konferencji Kościołów Europejskich (CEC) ks. Christian Krieger wystosowali list do prezydentów Rosji i Ukrainy, wzywający do zawieszenia broni na Ukrainie na czas świętowania Wielkanocy
Proszą w nim Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego o „ogólne zawieszenie broni, aby dać chrześcijanom w Rosji i na Ukrainie, siostrom i braciom w Chrystusie, możliwość świętowania Wielkanocy w pokoju i z godnością”. Rozejm ma trwać przez osiem dni, pomiędzy Niedzielą Wielkanocną obchodzoną według kalendarza gregoriańskiego, czyli 17 kwietnia, a 24 kwietnia, kiedy to Zmartwychwstanie świętują prawosławni według kalendarza juliańskiego.
Autorzy listu nawiązują do apelu o wielkanocny rozejm, do którego wezwał Papież Franciszek podczas homilii z Niedzieli Palmowej: „Niech rozpocznie się wielkanocny rozejm! Ale nie po to, by przeładować broń i ponownie rozpocząć walkę, nie! Rozejm, który doprowadzi do pokoju poprzez prawdziwe negocjacje oraz gotowość poniesienia pewnych ofiar dla dobra ludzi” – mówił Papież.
Przewodniczący poinformowali również o swoim apelu patriarchę Cyryla, wzywając go do poparcia ich inicjatywy. „W ten sposób możesz pokazać, jak wielką wagę przywiązujesz do tego, by dać chrześcijanom w Rosji i na Ukrainie, siostrom i braciom w Chrystusie, wytchnienie konieczne, by mogli w spokoju i godnie obchodzić Wielkanoc” – czytamy w liście. Kard. Hollerich i ks. Krieger wzywają też przywódców i wspólnoty kościelne w całej Europie do przyłączenia się do ich apelu.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.