- Święty Stanisław zwyciężył próbę wiary, ponieważ karmił się Eucharystią - mówił w Szczepanowie kapelan strażaków ks. Grzegorz Sroka.
Kapelan strażaków przewodniczył wieczornej sumie w ramach tygodniowego odpustu ku czci św. Stanisława. W homilii przypomniał, że św. Stanisław gromadzi od wieków ludzi na Eucharystii, która była jego siłą podczas próby wiary i społecznego zaangażowania.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość Ks. Sroka rozdaje Komunię św. dzieciom pierwszokomunijnym.- Człowiek potrzebuje posiłku, by być silnym, by spełniać codzienne obowiązki. Chleb powszedni służy ciału, a Chleb Eucharystyczny duszy, posila ją, czyli napełnia mocą i odwagą do świadczenia o Chrystusie. Jeśli chcecie być Jego świadkami, musicie karmić się Eucharystią - mówił kapłan, dodając, że rezygnacja z posilania się Eucharystią prowadzi do karmienia się "pseudopokarmami". - Człowiek nie znosi próżni. Miejsce, z którego wygnał Boga lub przed którym zamknął drzwi, musi czymś wypełnić. Niestety, nie jest to pokarm, który daje życie - mówił ks. Sroka.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość Strażacy ze Szczepanowa, Łęk i Wokowic.4 maja do sanktuarium patrona Polski pielgrzymowali przedstawiciele służb mundurowych. Na placu w Panteonie Świętych i Błogosławionych zgromadzili się głównie strażacy. Po raz pierwszy w Mszy św. odpustowej uczestniczyli żołnierze z I Batalionu Czołgów im. płk. Józefa Koczwary z Żurawicy. Patron batalionu pochodził z Mokrzysk, był ochrzczony w kościele parafialnym w Szczepanowie i spoczywa na miejscowym cmentarzu. Był legionistą, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, kampanii wrześniowej i powstania warszawskiego.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość Ks. Grzegorz Sroka błogosławi relikwiami św. Stanisława.- Przed pandemią modlili się razem z nami policjanci, strażacy, celnicy, służby więziennej i ochrony kolei. Obecna sytuacja ograniczyła mocno udział tych osób w uroczystościach odpustowych, ponieważ wielu z nich jest zaangażowanych w walkę z pandemią. Niemniej cieszymy się z każdego pielgrzyma w mundurze i modlimy się za służby mundurowe, które dbają o nasze bezpieczeństwo - mówi ks. prał. Władysław Pasiut. W Eucharystii uczestniczyli także Rycerze Kolumba oraz dzieci pierwszokomunijne z rodzicami.
4 maja był także dniem modlitwy za chorych i Caritas. Mszy św. o godz. 8 w bazylice św. Marii Magdaleny i św. Stanisław BM przewodniczył ks. Marcin Duś, diecezjalny duszpasterz wspólnot Mamre.
Odpust w szczepanowskim sanktuarium potrwa do 9 maja. Główne uroczystości odbędą się w sobotę 8 maja. Szczegółowy program odpustu znajdziecie TUTAJ.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.