Wiosną 1994 roku przez trzy miesiące naród ruandyjski był pogrążony w otchłani najokrutniejszego i najbardziej krwawego ludobójstwa, jakie widział świat. Immaculée Ilibagiza, młoda studentka, cudem przeżyła okres dzikiej rzezi, w której zginęła prawie cała jej rodzina, większość przyjaciół i ponad milion jej rodaków.
W książce pt.: „Ocalona, aby przebaczyć” (kontynuacji "Ocalona aby mówić") wydanej niedawno na polskim rynku przez wydawnictwo Duc in Altum, Immaculée zabiera nas w kolejną niezwykłą podróż. Dzięki jej prostemu, wyrazistemu językowi, widzimy, jak radzi sobie z przeciwnościami i cierpieniem, jak walczy o przetrwanie, jak próbuje odnaleźć sens i cel życia w świecie, przez który przetoczyło się ludobójstwo.
Historia Immaculee jest poruszającym świadectwem wiary młodej kobiety, wiary wystawionej na próbę, a zarazem pełnej ciepła i dziecięcej ufności w nieustającą obecność Boga.
"W pogrążonym w ciemności, niespokojnym świecie, w jakim się znalazłam, nadal musiałam walczyć o sens, zrozumienie i nadzieję. To właśnie dzięki tym zmaganiom odebrałam jedną z najważniejszych w życiu lekcji: nigdy nie sądź, że wiara jest ci dana raz na zawsze. Nasza relacja do Pana to najwspanialsza historia miłosna, jakiej możemy doświadczyć, jednak podobnie jak wszystkie inne nasze relacje, wymaga pielęgnowania, wysiłku, ciągłej uwagi i głębokiego zaangażowania, by mogła wzmacniać się i kwitnąć.
Immaculee Ilibagiza OCALONA ABY PRZEBACZYĆ Wyd. Duc In Altum, Warszawa 2010
Wiara Immaceluee, jej zaufanie Bogu i wyzwalająca moc przebaczenia kształtują się w bezpośredniej konfrontacji z piekłem jakim w tamtych dniach stała się Rwanda. Immaculee doświadcza ciemności strachu, buntu... ale nie opuszczenia.
"Po wielu tygodniach nieustannej modlitwy, pewnej nocy Bóg przyszedł do mnie i dotknął mego serca. Pozwolił mi zrozumieć, że wszyscy jesteśmy Jego dziećmi i dlatego wszyscy zasługujemy na przebaczenie. Zasługiwali na nie nawet ci, którzy w sposób straszliwy rozrywali ciało mego narodu na części.(...) Zniknęły nienawiść i gniew, które wcześniej czyniły twardym moje serce i ogarnęło mnie uczucie głębokiego pokoju. Już nie martwiłam się, że mogę zginąć. Oczywiście nie pragnęłam śmierci, lecz po prostu byłam na nią przygotowana. Pan oczyścił moje serce i śmierć już mnie nie przerażała – przecież On zbawił moją duszę. Choć przez całe dotychczasowe życie wierzyłam w Boga, modliłam się do Niego i do Najświętszej Panny, to nigdy przedtem nie odczułam Jego mocy tak bardzo, jak w chwili, gdy moje serce nauczyło się przebaczenia. Teraz moc Pana otaczała mnie z każdej strony i byłam pewna, że oto On nie opuści mnie do końca moich dni".
"Ocalona aby przebaczyć" to historia wrażliwej, młodej kobiety, która osierocona wędruje przez pogrążony w szaleństwie świat, kierując się niezachwianą wiarą w Bożą opiekę i Boże przewodnictwo. A swoją wiarą, która przeprowadziła ją przez mroki ludobójstwa dzieli dziś się z całym światem. Świadectwo Immaculee zostało przetłumaczone na kilkanaście języków.
Immaculee Ilibagiza MATKA BOŻA Z KIBEHO; wyd. Duc In Altum, Warszawa 2009 Immaculee jest również autorką książki "Matka Boża z Kibeho", w której opisuje wydarzenia związane z objawieniami Matki Bożej trzem dziewczętom z małej wioski Kibeho w Rwandzie. Zabiera nas w lata swego dzieciństwa, dzieli się swymi ówczesnymi pytaniami i własnym oczekiwaniem na cud. Pisze prosto, z ufnością i wiarą, że jej świadectwo przyczyni się do rozpowszechnienia w świecie przesłania z Kibeho - przesłania miłości, nadziei i pokoju.
"Mówi prawdę i głosi ją wprost. Ze swym (...) uczciwym i szczerym podejściem do spraw, o których pisze, Immaculee prawdziwie i z miłością kreśli historię objawień Maryi Panny, - jakie, począwszy od roku 1981 - miały miejsce w Kibeho. Gdy będziecie czytać kolejne relacje widzących, przykuje Waszą uwagę (...) niezmienna miłość Matki Bożej, Miłość jaką darzy ona każdego z nas" - pisze we wstępie do książki Jim Caviezel (aktor, grając m.in. Jezusa w "Pasji" Mela Gibsona)
Objawienia Matki Bożej Bolesnej trzem dziewczętom w Kibeho zostały uznane przez Kościół za autentyczne 29 czerwca 2001. Stały się tym samym pierwszymi w historii i jedynymi uznanymi przez Watykan objawieniami maryjnymi w Afryce. Jednak ich historia wciąż pozostaje właściwie nieznana.
Biskup diecezji Gikongoro, na terenie której leży obecnie Kibeho, napisał: "Niechaj więc Kibeho stanie się czym prędzej celem pielgrzymek i spotkań ludzi poszukujących Boga, którzy spieszą tam, by się modlić; uprzywilejowanym miejscem nawróceń, zadośćuczynienia za grzechy świata oraz pojednania."
* * *
Immaculée Ilibagiza urodziła się w Ruandzie, tam ukończyła studia inżynieryjne na Uniwersytecie Narodowym. Podczas ludobójstwa w 1994 r. straciła większość rodziny. Cztery lata później wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie podjęła pracę w biurze ONZ w Nowym Jorku. Obecnie wygłasza prelekcje i zajmuje się pisaniem. W 2007 r. założyła fundację Left to Tell (Left to Tell Charitable Fund), która wspiera sieroty w Ruandzie. Immaculée otrzymała tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie Notre Dame (The University of Notre Dame) oraz na Uniwersytecie Świętego Jana (Saint John’s University), a w roku 2007 została odznaczona Międzynarodową Nagrodą Mahatmy Gandhiego za działania na rzecz pokoju i pojednania.
Dla naszych Czytelników mieliśmy do rozlosowania książki Immaculee Ilibagizy "Ocalona aby przebaczyć" i "Matka Boża z Kibeho" oraz książki niespodzianki, ufundowane przez wydawnictwo Duc In Altum. Otrzymują je następujące osoby:
Kazimiera Pyrek z Brzegu Dolnego, ks. Łukasz Florczyk ze Zdzieszowic, Przemysław Tryć z miejscowości Rejowiec Osada oraz Marcin Bujarski z Rypina
Gratulujemy, książki prześlemy pocztą.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).