Rzym. Czuwanie ekumeniczne u Maryi na Zatybrzu

Odbędzie się w bazylice Santa Maria in Trastevere w czwartek 18 czerwca pod hasłem: "Umrzeć z nadziei" i poświęcone będzie migrantom, wyprzedzając obchody Światowego Dnia Uchodźcy, który przypada dwa dni później (20 czerwca).

Reklama

 

Ekumeniczne czuwanie poprowadzi w rzymskiej bazylice bp Stefano Russo, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch. Będzie to kulminacyjne wydarzenie w kalendarzu obchodów, organizowanych przez jezuickie Centrum Astalli, które opiekuje się uchodźcami. Czuwanie „Umrzeć z nadziei” poświęcone będzie pamięci wszystkich ofiar migracji. Wezmą w nim udział także inne instytucje zajmujące się migrantami: Wspólnota św. Idziego (Comunità Sant’Egidio), Federacja Kościołów Ewangelickich, Caritas, ACLI, Migrantes oraz scalabrinianie (Kongregacja Misjonarzy św. Karola). Centrum Astalli rozpoczęło także kampanię oznaczoną hasztagiem #traccesolidali (solidarne ślady).

Jak tłumaczą pracownicy centrum, chodzi o promocję „nowej kultury gościnności i solidarności”, która wymaga jeszcze większego zaangażowania wszystkich po tym, jak pandemia COVID-19 pogorszyła warunki uchodźców, przerywając gwałtownie ich „podróże nadziei” z powodu zamknięcia granic. Astalli „szacuje, że ponad 70 mln osób jest zmuszonych żyć w kraju lub w miejscu, którego nie wybrały” – pisze katolicki dziennik „Avvenire”.

Centrum wzywa, by pandemię potraktować jako okazję do zmian, podkreślając, że koronawirus atakuje także w krajach zniszczonych długotrwałymi wojnami, w których panują skrajne ubóstwo i kryzysy humanitarne. „Osiedla i obozy dla przesiedleńców i uchodźców przyjmują tysiące mężczyzn, kobiet i dzieci, umieszczając ich w »otchłani«, gdzie prawa człowieka i jego przyszłość zawieszone są na czas nieokreślony” – podkreślają pracownicy Astalli.

Kampania #traccesolidali polega na tym, by umieścić na Facebooku lub Instagramie zdjęcie, które „przedstawia mały gest solidarności, uwagi, troski o drugiego człowieka i o to, co nas otacza”. Należy opatrzyć je hasztagiem #traccesolidali i oznaczyć @CentroAstalli, które udostępni zdjęcia na swoich portalach społecznościowych. Spośród wszystkich nadesłanych fotografii zostaną wybrane trzy zwycięskie, a nagrodami będą maseczki wykonane przez kobiety uchodźczynie z ośrodka Casa di Giorgia.

Centrum Astalli przypomina, że tylko w 2019 r. utonęło w Morzu Śródziemnym 1283 migrantów, którzy usiłowali dostać się do Europy. Ich liczba zmalała (o 44 proc. w stosunku do 2018 r.), ale nadal obrazuje wielkie ryzyko, na jakie są narażeni. W 2019 r. do Europy – do Włoch, Hiszpanii i Grecji – drogą morską dotarło 110.669 uchodźców (to już szósty rok z rzędu, kiedy ich liczba przekracza 100 tys.); było ich mniej o 5 proc. niż w roku poprzednim. Najbardziej niebezpiecznym odcinkiem jest ten między Libią a Włochami, gdzie ginie 1 na 33 migrantów (w 2018 r. – 1 na 35, a w 2017 r. – 1 na 51). Jezuicki ośrodek dla uchodźców podkreśla, że znaczący spadek liczby przybyszów w 2019 r. nie oznacza jednak znaczącego spadku liczby ofiar, mimo że spada ona z roku na rok od 2016 r., kiedy w Morzu Śródziemnym straciło życie ponad 5 tys. osób.

„Sytuacja była poważna dawniej i jest poważna teraz. Umowy z Libią i Turcją mają już kilka lat i właściwie blokują wstęp uchodźcom, którzy usiłują wydostać się jedyną dostępną drogą w tym momencie, czyli przy pomocy handlarzy ludźmi” – zaznacza Donatella Parisi, rzecznik Centrum Astalli.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7