W oknie domu biskupiego w Płocku powstała mozaika upamiętniająca spotkanie Jana Pawła II z płocczanami 7 czerwca 1991 roku.
Po 29 latach okno papieskie w Płocku zostało wreszcie godnie upamiętnione. Tak, okno papieskie, bo podobnie jak w Gnieźnie czy Krakowie, również w Płocku Jan Paweł II rozmawiał z wiernymi i błogosławił im z okna domu biskupiego. Więcej, były to dwa okna, gdyż po jednej i drugiej stronie budynku: od strony pl. Narutowicza i ul. Mostowej był tłum wiernych, dlatego Ojciec Święty najpierw z jednej, a potem z drugiej strony ukazał się w oknie i błogosławił.
To był wieczór 7 czerwca 1991 r., w czasie IV pielgrzymki do Polski. Po Mszy św., wizycie w więzieniu i nabożeństwie w katedrze Jan Paweł II wreszcie przybył do domu biskupiego. - Ojciec Święty był zmęczony, ale nie dał tego po sobie odczuć. To raczej osoby z papieskiego otoczenia zwracały uwagę, aby zapewnić mu maksimum spokoju i odpoczynku. Wieczorem była kolacja z kardynałami i biskupami. Później Ojciec Święty poszedł do swojego apartamentu na I piętro. Tam z okna pozdrawiał zgromadzone tłumy - wspomina tamten wieczór s. Elżbieta Kleban, jedna z sióstr służek, które wtedy posługiwały w domu biskupim.
Teraz, na pamiątkę tamtego spotkania, powstała mozaika przedstawiająca Ojca Świętego w geście błogosławieństwa, z herbem papieskim u góry i hasłem tamtej pielgrzymki do Polski: "Bogu dziękujcie, ducha nie gaście". Jej autorem jest Lubosz Karwat, młody, ale już utytułowany artysta z okolic Tarnowa, który 5 lat temu zdobył pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie mozaiki współczesnej w Turcji. To w jego pracowni w Tuchowie k. Tarnowa przez 1,5 miesiąca powstawała ta mozaika. - Po raz pierwszy wykonałem obraz przedstawiający Jana Pawła II. Jak zawsze w takich projektach, najwięcej czasu i uwagi poświęciłem studium nad twarzą i dłońmi papieża. To ponad 1000 elementów, płytek głównie marmurowych, które, będąc mozaiką, przypominają też lustro. Dlaczego? Bo używam metody florencko-płytkowej, w której każdy element jest dokładnie ręcznie dopracowany i dlatego idealnie przylega do całości. Obraz jednak sprawia również wrażenie trójwymiarowego, bo płytki są różnej grubości - wyjaśnia technikę wykonania mozaiki artysta.
Oprócz płytek z kamienia w mozaice są również zainstalowane elementy w mosiądzu - to krzyż pektoralny na sutannie papieża, herb i podpis.
Mozaika zostanie uroczyście poświęcona w niedzielę 21 czerwca przez kard. Stanisława Dziwisza z Krakowa, który weźmie udział w diecezjalnym dziękczynieniu za św. Jana Pawła II, w roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Płockie obchody będą związane z inną wymowną rocznicą - jego chrztu, który miał miejsce 20 czerwca 1920 r. w Wadowicach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.