Przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi partie polityczne tradycyjnie podejmują zagadnienia związane z Kościołem, wartościami i kwestiami światopoglądowymi. Warto wiedzieć co proponują.
PSL-Kukiz: “Łączymy Polaków”
PSL idące do wyborów z Kukiz`15 pod hasłem Koalicji Polskiej w oficjalnym programie nie wypowiedziało się w kwestiach światopoglądowych, pozostawiło zatem te zagadnienia sumieniu wyborców, niejako kontynuując centrystyczny ton, prezentowany przez ludowców w debatach parlamentarnych.
Symbolem pojednawczego programu PSL-Kukiz`15 jest hasło wyborcze koalicjantów – “Łączymy Polaków”. – Można to zrobić spokojnie, bezkrwawo, tak, żeby wszyscy Polacy szli razem. Bez względu na światopogląd, kolor skóry, wyznanie – przekonywał na konwencji programowej w Sandomierzu Paweł Kukiz.
Za obowiązującą w kampanii wykładnię można zatem potraktować lipcowe oświadczenie liderów PSL, którzy sprzeciwili się “rosnącemu poziomowi napięcia na tle światopoglądowym”.
Z jednej strony padły w nim słowa o “prowokacjach mających miejsce na marszach i demonstracjach środowisk LGBT”, które “wymierzone są w uczucia osób wierzących oraz służą do profanacji symboli religijnych będących świętością dla katolików”. “Jednocześnie obserwujemy narastającą falę agresji środowisk skrajnie prawicowych. PSL zdecydowanie potępia jakiekolwiek formy przemocy w życiu publicznym. Opowiadamy się za poszanowaniem godności każdego człowieka. Różnice w poglądach nie mogą być usprawiedliwieniem dla aktów nienawiści” – napisano też w oświadczeniu przed Marszem Równości w Białymstoku.
Lewica: opodatkować Kościół
SLD razem z Wiosną Roberta Biedronia i partią Razem Adriana Zandberga to oczywiście projekt polityczny skrajnie odmienny od oczekiwań katolików, ale warto się przyjrzeć ich postulatom. Dotyczą one bowiem Kościoła katolickiego.
Lewica niezmiennie od lat – bez względu na szyld polityczny – formułuje te same postulaty. Chce przede wszystkim “świeckiego państwa” (co stoi w sprzeczności z konstytucyjną bezstronnością Rzeczypospolitej Polskiej w sprawach religijnych i światopoglądowych). Deklaruje: “sprawiedliwie opodatkujemy Kościół”, chce likwidacji Funduszu Kościelnego, wycofania religii ze szkół oraz zniesienia klauzuli sumienia w sektorze medycznym.
Lewica ma także zamiar dbać o prawa kobiet, ale rozumie pod tym pojęciem przede wszystkim prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia, a po tym terminie – w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety albo ciężkich wad płodu. Jest też mowa o refundacji “nowoczesnej antykoncepcji”, w tym tabletek “dzień po”.
Inny punktem programu lewicy jest pełna refundacja leczenia niepłodności metodą in vitro z budżetu państwa. Postuluje ponadto “równość małżeńską i związki partnerskie dla wszystkich”. Osoby wstępujące w związek partnerski w Urzędzie Stanu Cywilnego miałyby zagwarantowane prawo do m.in. uzyskania informacji medycznej, odwiedzin w szpitalu, dziedziczenia.
Mniejsze komitety
Oprócz ugrupowań, którym udało się zebrać podpisy we wszystkich okręgach wyborczych, do parlamentu wystartują też mniejsze komitety, z których warto wspomnieć o Komitecie Wyborczym Prawica i Komitecie Wyborczym Skuteczni Piotra Liroya-Marca, jako że ich programy wyborczej wprost odwołują się do sfery wartości bliskich katolikom. Arytmetyka wyborcza jest jednak nieubłagana i komitetom tym bardzo trudno będzie dostać się do Sejmu i Senatu.
KW Prawica zebrał podpisy pod listami kandydatów jedynie w czterech okręgach: Krakowie, Nowym Sączu, Białymstoku i Radomiu. Z kolei KW Skuteczni – w pięciu: Kielcach, Radomiu, Rzeszowie, Olsztynie i Białymstoku.
Komitet Wyborczy Prawica określa się jako komitet katolicko-konserwatywnej prawicy. Chce być gwarantem walki o prawa podstawowe, w tym prawa do życia i prawa rodziny; realnego przeciwstawienia się ofensywie LGBT – wypowiedzenie genderowej konwencji stambulskiej i wprowadzenie Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny; dbania o suwerenność Rzeczypospolitej oraz przestrzegania wolności politycznej.
KW Prawica wyraża sprzeciw wobec homoedukacji w szkołach i deprawacji dzieci oraz wobec fali ataków na chrześcijan w Polsce i na świecie. “Nie chcemy bezczynnie przyglądać się temu, jak władza mówi, że nie może odwołać konwencji stambulskiej, przyjąć ustawy „zatrzymaj aborcję” chroniącej prawo do życia, choćby tych dzieci z zespołem Downa, czy nie jest w stanie dać samorządom prawnych instrumentów chroniących przed homopropagandą i publiczną demoralizacją. A przecież ideologia gender czyli konwencja stambulska to jest mina podłożona pod nasze szkoły, to jest homoedukacja i seksedukacja w naszych szkołach, to jest utrata panowania nad wychowaniem naszych dzieci” – czytamy na stronie KW Prawica.
Fundamentem ideowym partii Skuteczni jest idea obywatelskiej samopomocy i przekonanie, że polityka to działanie dla wspólnego dobra. “Niezależnie od wyznawanego światopoglądu, łączy nas Rzeczpospolita” – czytamy w programie ugrupowania. Jako obywatele Rzeczypospolitej, odrzucamy logikę ideologicznych sporów i plemiennych wojen. Uważamy, że różnorodność poglądów i ocen rzeczywistości, pluralizm postaw i zachowań jest siłą żywotnego społeczeństwa – dodają Skuteczni.
Piotr Liroy-Marzec wspiera też postulat “Zatrzymaj aborcję”. – Nie ma naszej zgody na to, że grupa obywateli składa milion podpisów i się ich ignoruje – mówił w sierpniu w Sejmie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Pielgrzymka ta „pokazuje nasze wspólne zaangażowanie w promowanie pojednania”.
Papież Franciszek zezwolił na promulgację stosownych dekretów.