Do domu Ojca odszedł ks. Andrzej Rakowski z gdańskiej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej w Gdańsku-Zielonym Trójkącie. Ci, którzy go znali, zapamiętają go jako pełnego humoru kapłana, mężnie i z pogodą ducha zmagającego się z chorobą.
W wywiadzie dla parafialnego tygodnika sprzed roku, w Światowym Dniu Chorego, ks. Andrzej powiedział: "Cała sztuka polega na przyjęciu tej prawdy, że nasze życie nie należy do tego świata, ale do tego drugiego. Wtedy dużo łatwiej jest przyjąć tę czy inną chorobę. Nie mówię, że obywa się to bez żadnych problemów, ale wydaje mi się, że jest to dużo łatwiejsze. (...) Cierpienie rani nas, kaleczy, przygniata do ziemi, ale jak je oddamy Panu Bogu i z Nim je przeżyjemy, to Pan Bóg nas uskrzydli. Trudna sprawa, ale trzeba Jemu to wszystko oddawać".
Andrzej Rakowski urodził się 1 maja 1975 roku w Gdańsku, w rodzinie Jana i Marii z d. Szołoch. W domu rodzinnym wzrastał wraz z dwiema siostrami, wychowywany w duchu wiary. Został ochrzczony w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Gdańsku-Przymorzu. Życie młodego Andrzeja było związane z tą dzielnicą. Tu uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 71 im. Jana Heweliusza. Tutaj przystąpił też w swojej parafii, popularnie nazywanej "Okrąglakiem", do kolejnych sakramentów świętych. Jego powołanie do kapłaństwa rodziło się i wzrastało przy tej świątyni, w której był ministrantem, a później lektorem.
Naukę kontynuował w XII Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku-Żabiance, w którym zdał maturę. Przez rok studiował fizykę na Uniwersytecie Gdańskim, po czym złożył prośbę o przyjęcie do Gdańskiego Seminarium Duchownego. Do kapłaństwa przygotowywał się poprzez formację intelektualno-duchową w oliwskim seminarium w latach 1995-2001.
Ksiądz Rakowski przyjął święcenia kapłańskie 16 czerwca 2001 r. z rąk abp. Tadeusza Gocłowskiego w bazylice Mariackiej w Gdańsku. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii pw. sw. Jadwigi Królowej w Gdyni-Karwinach (2001-2007), w parafii pw. św. Kingi w Gdańsku-Kowalach (2007-2009), w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Wejherowie (2009-2013), w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pszczółkach (2013-2016), w parafii pw. św. Jacka w Straszynie (2016), w parafii pw. Ducha Świętego i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Gdyni-Obłużu (2016-2018). Następnie, ze względu na postępującą chorobę, został zwolniony z funkcji wikariusza i skierowany do pomocy duszpasterskiej w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej w Gdańsku-Zielonym Trójkącie (2018-2019).
Zawsze z ogromnym poczuciem humoru i wielką otwartością na ludzi posługiwał duszpastersko, wspierając kolejnych proboszczów. Był ceniony przez wiernych. Mimo że przez ostatnie lata dźwigał krzyż choroby, zawsze pozostawał uśmiechnięty i pełen nadziei.
Ksiądz Andrzej zmarł 11 stycznia o godz. 2.00 na plebanii parafii w Gdańsku-Zielonym Trójkącie w 44. roku życia i w 18. roku kapłaństwa.
Program uroczystości żałobnych:
Kościół parafialny pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej w Gdańsku-Zielonym Trójkącie, ul. Marynarki Polskiej 148
Wtorek, 15 stycznia
godz. 20 - wprowadzenie trumny do kościoła. Różaniec i Koronka do Bożego Miłosierdzia. Czas na indywidualną modlitwę;
godz. 21.30 - Msza św. z udziałem kapłanów z dekanatu i kolegów kursowych.
Środa, 16 stycznia
godz. 10 - Różaniec i Koronka do Bożego Miłosierdzia. Czas na indywidualną modlitwę;
godz. 11 - uroczysta Msza św. pogrzebowa z jutrznią pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego.
Bezpośrednio po Mszy św. nastąpi przejazd na cmentarz komunalny w Pruszczu Gdańskim przy ul. Spokojnej, gdzie odbędzie się pochówek.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.