Światowy Dzień Ubogich

Jak obchodzono go na całym świecie?

Reklama

Hiszpania
Parafia Matki Bożej Pokoju w Madrycie przygarnęła trzynastu imigrantów różnych narodowości. „Parafia stała się naszym domem, czujemy się tu jak u siebie” – mówi jeden z nich. II Światowy Dzień Ubogich to nie tylko modlitwa i zbieranie ofiar, ale także piękne świadectwa dzielenia się z najbardziej potrzebującymi.

Kilka miesięcy temu kard. Osoro zwrócił się do madryckich parafii z prośbą o przygotowanie tzw. „gorących miejsc”, aby przyjąć imigrantów, którzy z ośrodków dla cudzoziemców trafiali na ulice Madrytu. Często są to ludzie bardzo młodzi i rodziny z małymi dziećmi. Proboszcz parafii pw. Matki Bożej Pokoju ks. Fran Pozo zaczął rozmawiać z ludźmi i pytać: „Może przyłączymy się także i my do projektu?”. Parafianie poparli inicjatywę. „Na początku imigranci mieli u nas mieszkać przez miesiąc, ale szybko zdaliśmy sobie sprawę, że możemy wygospodarować więcej pokoi. Z drugiej strony nie widzieliśmy sensu, aby po miesiącu znowu znaleźli się na ulicy” – mówi ks. Pozo. Ostatecznie 13 młodych ludzi kilku narodowości zamieszkało z proboszczem pod jednym dachem na plebanii. Później dołączyło jeszcze dwóch Hiszpanów. Coś, co miało być jedynie schroniskiem w nagłych wypadkach szybko nabrało cech domu. „Ks. Fran otworzył swój dom przed nami. Razem robimy wiele ważnych rzeczy. To jest nasz dom i nasza rodzina. Wiele parafii potraktowało nas bardzo dobrze”- jeden Habib, jeden z migrantów.

Nie tylko parafie, ale także ruchy kościelne i rodziny przygarniają pod swój dach imigrantów, którzy trafiają do Hiszpanii. Na ogół ich ostatecznym celem jest Francja, Anglia czy Niemcy. Do parafii i instytucji kościelnych jak np. Caritas pukają także Hiszpanie. Według danych Krajowego Instytutu Statystycznego aż 10 mln mieszkańców tego kraju posiada dochody poniżej granicy ubóstwa, co przekłada się na wskaźnik ubóstwa w wysokości ponad 22,3 proc. Co piąty Hiszpan zagrożony jest ubóstwem, a blisko 40 proc. rodzin nie jest w stanie stawić czoła nieprzewidzianym wydatkom. Ponad 30 proc. dzieci (2,61 mln) żyje w sytuacji relatywnego ubóstwa, alarmuje z kolei UNICEF, i domaga się wdrożenia pilnych reform „strukturalnych” a nie jedynie „doraźnych”. Hiszpania jest trzecim krajem europejskim - po Rumunii i Bułgarii - pod względem nierówności. Potrzebujący, zarówno imigranci jak i Hiszpanie, szukają pomocy w instytucjach kościelnych. „Parafia jest otwarta da wszystkich. Kościół jest domem dla ubogich” - podkreśla ks. Fran Pozo.

Japonia
Światowy Dzień Ubogich w Tokio obchodzony jest przede wszystkim jako dzień zbiórki pieniędzy i darów dla potrzebujących.

W kościele św. Judy Tadeusza w Tokio zbierano pieniądze na ubogich w Birmie. Proboszcz mówił o potrzebie niesienia pomocy innym i ogłosił rozpoczęcie corocznej zbiórki produktów żywnosciowych i ciepłych ubrań dla bezdomnych w tokijskiej dzielnicy Sanya. W kościele Matki Boskiej Męczenników odczytano orędzie Papieża Franciszka i zbierano pieniądze na ubogich w Kambodży. Obchody Światowego Dnia Ubogich zbiegły się tu z 395. rocznicą egzekucji stu męczenników z Edo, czyli obecnego Tokio, którzy zostali żywcem spaleni, bo nie chcieli się wyrzec wiary.

Mszę celebrował arcybiskup Tokio, Tarcisio Isao Kikuchi. Podczas homilii przypomniał atak młodego człowieka z nożem, byłego pracownika ośrodka opieki nad niepełnosprawnymi, który 2 lata temu zabił koło Tokio 19 niepełnosprawnych uważając, że nie mają prawa żyć, bo nie wnoszą żadnego wkładu w rozwój społeczny. Abp Kikuchi przypomniał również samobójstwo ucznia w prefekturze Iwate, który odebrał sobie życie bo dokuczali mu inni uczniowie. Dziadek ucznia powiedział mediom, że jego wnuk miał dobre serce. „W jakim społeczeństwie żyjemy skoro młody człowiek o dobrym sercu zostaje tak zaszczuty, że popełnia samobójstwo?”- pytał arcybiskup. „Bóg stworzył kobietę i mężczyznę, aby sobie nawzajem pomagali. Człowiek nie może żyć myśląc tylko o sobie, ale musi pomagać innym, bo został stworzony na wzór Pana Boga. Każdy z nas otrzymał misję kochania i pomagania innym, a życie człowieka jest darem od Boga. Pomagali sobie nawzajem i wspierali się męczennicy, którzy w 1623 r. poświecili życie, aby dać swiadectwo nauki Chrystusa. Prosmy ich, aby dali nam odwagę głoszenia Ewangelii w obecnym świecie”- apelował arcybiskup Tokio.

W rozmowie z Radiem Watykańskim abp Kikuchi powiedział, że podczas spotkania z młodymi w katedrze będzie rozmawiał o możliwosciach i sposobach pomocy ludziom ubogim i potrzebującym.

Procent ubóstwa w bogatej Japonii wynosi ok. 15 proc. Ocenia się, że jedno na 6 dzieci idzie spać głodne. Najbiedniej żyją matki samotnie wychowujące dzieci, gdyż rozwiedzeni mężowie nie mają obowiązku płacenia alimentów. Prawie 83 proc. matek wychowujących samotnie dzieci mówi, że ich życie jest bardzo ciężkie.

Niemcy
„Ubóstwo nie zawsze jest widoczne na pierwszy rzut oka” napisali z okazji Światowego Dnia Ubogich biskupi w Niemczech, zachęcając wiernych, by zwracali uwagę na żyjące obok nich osoby potrzebujące pomocy. Zdaniem biskupów, nawet jeśli Niemcy są krajem bogatym, coraz więcej ludzi żyje na marginesie społeczeństwa.

Już kilka dni wcześniej niemieccy biskupi wezwali do zorganizowania we wszystkich diecezjach spotkań z ubogimi. Archidiecezja berlińska i wspólnota św. Idziego zaprosili do remontowanej aktualnie katedry św. Jadwigi w Berlinie ponad 500 ubogich na trzydaniowy obiad.

Na terenie całych Niemiec Caritas przeprowadziła akcję solidarnościową pt. „Każdy człowiek potrzebuje domu”. Szeroko zakrojona kampania miała zwrócić uwagę na fakt, że w Niemczech brakuje aż miliona mieszkań i wielu ludziom grozi bezdomność. Dyrektor niemieckiej Caritas ks. Peter Neher powiedział, że w Niemczech najbardziej zagrożone ubóstwem są samotne matki, osoby długotrwale bezrobotne, bezdomni a także uchodźcy. Do najważniejszych do rozwiązania problemów ks. Neher zaliczył rosnące ubóstwo dzieci oraz długotrwałe bezrobocie.

W Niemczech posługa Kościoła na rzecz ubogich jest zorganizowana przez kościelną organizację Caritas, która należy do największych niemieckich pracodawców i zatrudnia 617 tys. stałych pracowników oraz 500 tys. wolontariuszy. Pomagają oni na terenie 24 tys. placówek Caritas w całych Niemczech, głównie w opiece medycznej, domach starców, domach dziecka, poradniach dla rodzin, placówkach dla osób niepełnosprawnych i bezdomnych. Wysoko cenione i bardzo popularne jest również zaangażowanie wolontariuszy na rzecz ubogich przy katolickich i ewangelickich parafiach.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7